Kultura na stronie

Kolorowy plakat Goyki 3 Art Inkubator.
Fot. materiały Art Inkubator

Kultura w internetowym „podziemiu" ma się całkiem dobrze. Na stronie sopockiego Art Inkubatora znaleźć można wiele ciekawych tekstów, wywiadów, a także czytań i podcastów. Sukcesywnie pojawiają się nowości oraz kolejne, premierowe odcinki prezentowanych już cykli.

W poniedziałek 27 kwietnia, w cyklu „Chwila z Kulturą" dostępny będzie trzeci odcinek Domowego studia muzycznego, tworzonego przez duet Krystian i Woska

Woska/Khris to duet wyjątkowy, założony przez córkę i ojca: 15 letnią obecnie Lenę Wołowską i Krystiana „Goodboy Khrisa” Wołowskiego. Lena śpiewa, pisze teksty, gra na klawiszach, ojciec klei bity i gra na gitarze. Goodboy Khris to współzałożyciel Dick4Dick. Właśnie z tą formacją stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki Lena Wołowska. Zagrała na festiwalu Interference w Teatrze Szekspirowskim, w Radiu Gdańsk oraz współtworzyła singiel z ostatniej płyty Dicków. W roku 2019 już jako Woska/Khris wydali debiutancką ep'kę „Nie Ten Adres”, do której własnym sumptem nagrali dwa videoklipy. Duet miał swój debiut sceniczny w klubie „Ziemia" w grudniu 2019. Obecnie pracują nad debiutanckim albumem.

We wtorek, 28 kwietnia, w tym samym cyklu, na stronie Art Inkubatora, pojawi się esej Doroty Nieznalskiej, zatytułowany „Święty Gaj".

Dorota Nieznalska, artystka, absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Jej prace mają w swoich kolekcjach m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia", Europejskie Centrum solidarnośći w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu. W 2012 roku Nieznalska otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągniecia artystyczne. W 2013 roku otrzymała tytuł doktora na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. Obecnie interesuje się zagadnieniami relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawczedotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

W środę, 29 kwietnia, w cyklu „Chwila z kulturą" Kultura Reakcji #2. Esej Jakuba Knery.

Autor jest dziennikarzem, kuratorem, socjologiem. Tworzy stronę noweidzieodmorza.com poświęconej muzyce. Współpracuje z Tygodnikiem „Polityka", Magazynem „Szum" i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Współtworzy Fundację Palma, z którą organizuje m.in. Noc Wrzeszcza, projekt Zatoka - autorskie pamiątki, Instytut Langfuhr i Gdańską Szkołę Szyldu. Współtwórca raportów przy Gdańskim Obserwatorium Kultury. W 2015 nominowany do tytułu Kulturysta Roku.

Tego dnia na stronie Goyki3.pl będzie można również przeczytać artykuł dr. hab. Sebastiana J. Szybki zatytułowany „Na falach czasu i przestrzeni" (w cyklu „Matematyczny Wszechświat").

Dr hab. Sebastian Szybka, fizyk relatywista, kosmolog, pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii (Obserwatorium Astronomiczne). Jego zainteresowania naukowe dotyczą matematycznych aspektów teorii grawitacji Einsteina, a w szczególności czarnych dziur, niejednorodnych modeli kosmologicznych oraz fal grawitacyjnych.

W czwartek, 30 kwietnia, możliwe będzie odsłuchanie drugiego odcinka podcastu autorstwa Natalii Fiedorczuk-Cieślak, pt. „Jaka piękna katastrofa".

Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, dramaturżka, publicystka, animatorka kultury i kompozytorka. Zdobywczyni Paszportu Polityki 2016 za swój prozatorski debiut „Jak pokochać centra handlowe", nominowana także do nagród im. Gombrowicza, Wiesława Kazaneckiego i Nagrody Literackiej Josepha Conrada. Autorka dwóch powieści i dwóch książek dla dzieci. Jako publicystka i felietonistka współpracuje m.in. z „Pismem", „Dwutygodnikiem" i „Tygodnikiem Powszechnym" oraz „Wysokimi Obcasami". Pisze o literaturze, kulturze cyfrowej i sprawach społecznych. Autorka ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli, a także czterech sztuk teatralnych (m.in. musical „Gracjan Pan" w reż. C. Tomaszewskiego w Teatrze Capitol we Wrocławiu czy „Hymny" w reż. A. Smolar w Akademii Teatralnej w Warszawie). Pasjonatka m.in. zagadnień związanych z społeczną percepcją rodzicielstwa, żywotami świętych i mistyków, seryjnymi mordercami, klęskami żywiołowymi. Matka dwójki dzieci, właścicielka psa Chleba i kota Melanii, mieszka w Górnym Sopocie.

W cyklu „Chwila z kulturą" także tekst Kuby Zubrzyckiego pt. „Srebrzysko".

Autor urodził się 9.10.1981 w Lublinie. W 2015 r. ukończył Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Twórca scenariuszy i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, a także reżyser teatralny. Wolontariusz Stowarzyszenia Monar, organizator zajęć teatralno-filmowych w placówce w Gdańsku. Wolontariusz Fundacji La Strada, organizacji przeciwdziałającej handlowi ludźmi i niewolnictwu.

Wszystkie podane terminy dotyczą pokazów i publikacji premierowych. Będą się one pojawiać o godzinie 10.00, na stronie internetowej Goyki 3 Art Inkubator.

Ćwiczenia z Mikrochoreografii to cykl zadań dotyczących koordynacji ruchowej, wyobraźni przestrzennej, budowania dramaturgii, ćwiczenia koncentracji i pamięci ruchowej, kreatywności, wyboru miejsca akcji i poruszających się w tej przestrzeni obiektów. Wszystkie działania prowadzone są w mikroskali z dobrowolnie przyjętymi restrykcjami w używaniu całego ciała i możliwej dostępnej przestrzeni. Ta mikroperspektywa otwiera nowe możliwości performatywne. Kolejne odcinki cyklu (2, 3 i 4), którego autorką jest Magda Jędra, będą dostępne 1-go, 2-go i 3-go maja.

***

Art Inkubator zaprasza także na kolejne warsztaty w cyklu „Praca ze słowem dźwiękiem”. Tym razem w zajęciach wezmą udział początkujący tłumacze. Na „Warsztaty przekładu literackiego online” złożą się cztery spotkania, które poprowadzi prof. Magda Heydel, doświadczona tłumaczka literatury języka angielskiego, szefowa Centrum Badań Przekładoznawczych na Wydziale Polonistyki. Informacje o zapisach i płatnościach od wtorku znaleźć będzie można tutaj.

Warto również śledzić nowe wpisy regularnie pojawiające się na blogu kierunek Goyki3 Art Inkubator. Na blogu znajdziecie m.in. sporo informacji dotyczących historii Sopotu i siedziby Art Inkubatora, zabytkowej willi przy ul. Goyki 3 w Sopocie.

Artystom i twórcom przypominamy o możliwości skorzystania z Pogotowia prawnego dla artystów czyli bezpłatnych konsultacji prawnych w zakresie prawa autorskiego. Porady dostępne są na stronie internetowej Art Inkubatora.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...