Powszechny spis rolny w Sopocie

Uśmiechnięte trzy osoby stoją obok siebie
Fot. materiały promocyjne

Według statystyk w kurorcie jest prawdopodobnie 111 gospodarstw rolnych. Po przeprowadzeniu Powszechnego Spisu Rolnego, który rozpoczyna się 1 września, poznamy więcej szczegółów: co sopoccy rolnicy uprawiają, jak żyją, jakimi maszynami dysponują.

Powszechny spis rolny przeprowadzany będzie do 30 listopada 2020 r.  Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne prowadzące działalność rolniczą.

To jedyne pełne badanie rolnicze, które przeprowadzane jest co 10 lat we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dane ze spisu są wykorzystywane do tworzenia krajowej polityki rolnej i do kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.

Według GUS,  podstawowe cele Powszechnego Spisu Rolnego 2020 to przede wszystkim:

  • zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi,
  • analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010-2020,
  • wykonanie zobowiązań Polski dotyczących dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (FAO, OECD i inne),
  • aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych, a tym samym przygotowanie operatów do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych).

Spis dostarczy danych o jednostkach funkcjonujących w rolnictwie i ich wyposażeniu, o prowadzonej produkcji rolnej i działalności innej niż rolnicza oraz ponoszonych na nie nakładach pracy, a także produkcji ekologicznej i wpływie rolnictwa na środowisko. Aby móc dokładnie scharakteryzować i opisać polskie rolnictwo, wyniki spisu rolnego są niezbędne.

Więcej informacji na stronie Powszechnego Spisu Rolnego 2020

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...