Od nowego roku sopocianie będą segregować odpadki kuchenne

Kobieta siedzi na spotkaniu, w rękach trzyma ulotki Sopot naturalnie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Od 1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy rządowej ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach, które wprowadzają obowiązek selektywnej zbiórki kolejnej grupy odpadów, tzw. bio. Są to po prostu resztki posiłków i to, co powstaje przy ich przygotowywaniu w naszych domach.

By zapewnić prawidłową zbiórkę bioodpadów, do każdej altany śmietnikowej w Sopocie dostarczone zostaną brązowe pojemniki na kuchenne odpadki organiczne. Do pojemnika wrzucamy: warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, resztki jedzenia, ale – co bardzo ważne – bez mięsa, kości i tłuszczów! Do brązowego pojemnika można też wyrzucić zużyte ręczniki papierowe.

Odpady bio mogą być wyrzucane luzem, w torbach papierowych lub w specjalnych biokompostowalnych workach. Ważne, by nie używać innych worków, np. plastikowych. W nich odpady gniją i wtedy powstają nieprzyjemne zapachy. Poza tym za zagospodarowanie odpadów wyrzucanych w folii będziemy musieli więcej zapłacić.

W workach biokompostowalnych nie zachodzą procesy gnilne, a jedynie odparowanie wody, która znajduje się w resztkach roślinnych. Wyrzucanie odpadów luzem może wymagać częstszego mycia pojemników, za którą to usługę trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

– Wprowadzenie nowej funkcji bio wpisuje się w filozofię zero waste – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Zgodnie z tą zasadą produkujemy jak najmniej odpadów, a tym samym jak najmniej zanieczyszczamy środowisko. Frakcja bio idealnie nadaje się do ponownego zagospodarowania. Dzięki temu mamy potrójne korzyści: ekologiczne – bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za planetę, na której żyjemy, edukacyjne – bo uczymy się, że coś, co jest odpadem również może stać się produktem do ponownego wykorzystania i przede wszystkim ekonomiczne, bowiem segregowanie odpadów biodegradowalnych zmniejsza nam koszty funkcjonowania systemu. Warto dodać, że zgodnie z prawem lokalnym właściciele domków jednorodzinnych, którzy mają kompostowniki, mogą obniżyć opłaty za odpady komunalne o 2 zł – dodaje wiceprezydent Marcin Skwierawski.

 

Fot. Fotobank.PL/UMS

Mieszkańcy zrzeszeni w spółdzielniach mieszkaniowych mogą swój darmowy ekologiczny pakiet (koszyk, biodegradowalne worki, słownik poprawnej segregacji i poradnik Sopot naturalnie) odbierać w siedzibie swojej SM. Reszta sopocian, by otrzymać taki pakiet, powinna zgłosić się do Zakładu Oczyszczania Miasta. Na stronie ZOM Sopot, w zakładce Czas na bio, znajdują się wszystkie informacje o zasadach segregacji odpadów kuchennych.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...