Nasz Przyjazny Dom w Sopocie

Dom w parku. Kolor brązowy, z przodu trawa, z prawej strony fragment korony drzewa.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank/PL/UMS

W Sopocie działa już dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Podopieczni zamieszkali tam przed świętami. To 12 dorosłych osób, których rodzice czy opiekunowie nierzadko nie mają sił do opieki.

Dom wzniesiony został dzięki wysiłkom fundacji Nasz Przyjazny Dom, w centrum Sopotu, w parku Herbstów, nieopodal budynku Urzędu Miasta. W środku swoje miejsce znalazło 12 osób. Mieszkańcy Domu spędzają czas razem. Wspólnie gotują, tworzą, sprzątają, uczęszczają na warsztaty i zajęcia terapeutyczne. Pod okiem opiekunów uczą się samodzielności.

– Bardzo się cieszę, że takie miejsce jak Nasz Przyjazny Dom powstało w Sopocie i to w centralnej części miasta, gdzie z jednej strony mamy piękny park tętniący życiem, ale i co bardzo ważne dobry dojazd – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – To przyjazne, nowoczesne miejsce, w którym znajdą opiekę dorosłe osoby z niepełnosprawnościami. To także miejsce, które będzie integrować, dawać wytchnienie i mam nadzieję będzie miejscem wielu pozytywnych działań i emocji – dodaje wiceprezydentka.

Fundacja Nasz Przyjazny Dom ramach prowadzonej działalności zajmie się również aktywizacją podopiecznych. Pięcioro z nich będzie zarabiać pieniądze, wspomagając tym samym utrzymanie domu. Ponadto placówka przyjmie również niepełnosprawne dzieci w ramach opieki wytchnieniowej, na czas odpoczynku czy wyjazdu opiekunów dla podreperowania zdrowia i sił. 

Oprócz 12 jednoosobowych pokoi z łazienkami dla stałych mieszkańców, w domu powstały również sale rehabilitacyjna i konferencyjna, a także dwa pokoje, przeznaczone na pobyt okresowy w ramach oferty opieki wytchnieniowej oraz trzy dwuosobowe pokoje na wynajem dla uczestników turnusów rehabilitacyjnych.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...