Sopot stawia na ekologiczny transport zbiorowy  

ekologiczny trolejbus
Fot. Fotobank.PL/UMS

Na sopockich ulicach pojawi się więcej trolejbusów. Zastąpią one tradycyjne autobusy z silnikami spalinowymi. Już od lutego w dni powszednie linia 181 będzie obsługiwana w większości przez trolejbusy, a w weekendy wszystkie pojazdy obsługujące tę linię będą elektryczne. 

– Sukcesywne zastępowanie autobusów pojazdami w pełni elektrycznymi jest dla nas ważne – Sopot to przecież uzdrowisko – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Pamiętajmy, że wymiana taboru nie dzieje się z dnia na dzień, jest ona wynikiem długofalowych starań o najczystsze powietrze w Polsce.

Linia 181 nie jest linią typowo trolejbusową, na jej trasie są odcinki wyposażone w trakcje, ale również długie fragmenty jezdni bez trakcji, jak np. ul. Malczewskiego. Zastąpienie autobusów trolejbusami było możliwe dzięki kupieniu pojazdów, które automatycznie mogą się podpiąć i wypiąć z trakcji kilkukrotnie podczas przejazdu, nie angażując w to kierowcy. Dodatkowo baterie pojazdu ładowane są podczas jazdy, wykorzystując do tego energię z trakcji. 

Nowe trolejbusy nie zanieczyszczają powietrza, są też bardzo ciche, co obniża poziom hałasu w mieście.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...