Sopockie nominacje do „Pomorskich Sztormów”

Wiele osób siedzi w lesie na kolorowych leżakach. Między drzewami, nad głowami rozpięte kable i świecące żaróki.
LASY. Fot. Tarakum Photography – Karol Makurat

Do końca marca można oddawać głosy na sopockie wydarzenia i sportowców nominowanych w plebiscycie „Pomorskie Sztormy" organizowanym przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Zachęcamy do głosowania na sopockie wydarzenia i sportowców nominowanych do „Pomorskich Sztormów". Do 29 marca 2021 r. na stronie internetowej plebiscytu Pomorskie Sztormy można głosować na laureatów w kategoriach: Wydarzenie Kulturalne Roku, Sportowiec Roku, Inwestycja Roku oraz Euroinspiracja. W pozostałych kategoriach nominowanych wyłoniły kapituły złożone z ekspertów. One też wskażą zwycięzców. Wśród nominowanych przez kapitułę w kategorii Człowiek Roku znaleźli się Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman, organizatorzy wydarzeń kulturalnych, w tym międzynarodowego festiwalu Sopot Film Festival. Dzięki ich inicjatywie, w czasie pandemii, powstało również kino samochodowe i plenerowe w Sopocie, a także festiwale filmowe online. W sportowej kategorii Drużyna Roku kapituła nominowała rugbistów Ogniwa Sopot, za wywalczenie Pucharu Polski Ekstraligi. W kategorii Odkrycie Roku nominowano Kamila Manowieckiego (Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia), jako wzorowo rozwijający się talent w konkurencjach deski z żaglem (RS:X oraz Foil). W 2020 r. 18-latek został m.in. wicemistrzem Europy juniorów w klasie RS:X, był również 6. w mistrzostwach Europy w klasie Foil. Drugi sopocki sportowiec nominowany przez kapitułę w kategorii Odkrycie Roku to Jakub Szymański reprezentujący Sopocki Klub Lekkoatletyczny. Jakub to niezwykle utalentowany 19-letni zawodnik, który specjalizuje się w biegach płotkarskich na 60 m (hala) oraz 110 m (otwarty stadion). W 2020 r. został mistrzem Polski do lat 20 w biegu na 110 m,. W tym roku osiągał fantastyczne wyniki w biegu na 60 m ppł, uzyskując najlepszy czas na świecie wśród juniorów.

W kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2020 w plebiscycie „Pomorski Sztorm” nominowany został Festiwal Literacki Sopot, a konkretnie jego ubiegłoroczna 9. edycja, po raz pierwszy zorganizowana i przeprowadzona w formule hybrydowej. Szacuje się, że w wydarzeniach offline uczestniczyło ponad 5,5 tys. osób, a zasięg transmisji wyniósł 250 tys.

Nominacje w kategorii Wydarzenie Roku otrzymały LASY, nowa przestrzeń koncertowa w Operze Leśnej. LASY to wyjątkowe miejsce stworzone do niewielkich koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. W minionym sezonie, w rygorach sanitarnych zorganizowano tam 25 wydarzeń – koncertów, spotkań i aktywności dla mieszkańców i turystów. W sumie wzięło w nich udział blisko 4 tys. osób.

W plebiscycie „Pomorskie Sztormy” nominacje zdobyli również sopoccy sportowcy. W kategorii Sportowiec Roku nominowano: Angelikę Cichocką, Julię Damasiewicz i Łukasza Kolendę.

Angelika Cichocka, lekkoatletka reprezentująca Sopocki Klub Lekkoatletyczny, w przeszłości medalistka mistrzostw świata i Europy, w 2020 r., po dwóch latach kłopotów zdrowotnych, wróciła do wysokiej formy i wywalczyła srebrny medal mistrzostw Polski na 800 m, a ostatnio (na początku marca) także brązowy medal Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Toruniu.

Julia Damasiewicz, kitesurferka, 16-letnia reprezentantka Sopockiego Klubu Żeglarskiego sekcji Kite Race Team, która w poprzedniej edycji „Sztormów” została uznana za Odkrycie Roku. W 2020 r. została mistrzynią Europy seniorów w Formule Kite, która w 2024 r. w Paryżu zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich.

Łukasz Kolenda, utalentowany 21-letni koszykarz Trefla Sopot, który zdobywa również coraz mocniejszą pozycję w reprezentacji Polski, gdzie występuje na pozycji rozgrywającego.

Zachęcamy do głosowania. Głosy można oddawać do 29 marca 2021 r. na stronie Pomorskie Sztormy lub listownie, wypełniając i wysyłając kupon do redakcji „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. 

Plebiscyt „Pomorskie Sztormy" jest organizowany przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...