Zostań ekoodpowiedzialnym wolontariuszem 

Dziewczyna w lesie zbiera do worka śmieci
Fot. Pixabay

Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy z tęsknotą spoglądamy w niebo, wyczekują ciepłych promieni słońca i upragnionej wiosny. Jednak topniejący śnieg odsłonił w wielu miejscach dotychczas ukryte, a niekoniecznie miłe niespodzianki w postaci śmieci. Sopocki Wolontariat ma jednak na to pomysł.

Wszystkich chętnych, którym leży na sercu wygląd Sopotu, zaprasza do włączenia się w długoterminową akcję „EKOodpowiedziali Wolontariusze”.  Pomocnej dłoni potrzebują lasy, parki, plaże, a nierzadko okolice naszego miejsca zamieszkania.

Jaki jest cel?  

Chodzi o uprzątnięcie choć część śmieci zanieczyszczających zieleń w pobliskich parkach, skwerach, lasach, na plażach czy innych ważnych przyrodniczo i kulturowo przestrzeniach Sopotu.

Organizatorzy – Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych – akcję planuje do końca 2021 r.  Może uda się wyrobić nawyk większej uważności i troski o środowisko naturalne. Działania wolontariuszy mają zachęcać innych sopocian do dbałości nie tylko o miejsca zamieszkania, ale także o przestrzenie wspólne w mieście, miejsca stworzone do odpoczynku i rekreacji.

Jak zostać  EKOodpowiedzialnym Wolontariuszem?

Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.wolontariat.sopot.pl. Zgłoszenie równoznaczne jest z zaangażowaniem się w wolontariat długoterminowo/cyklicznie i będzie wymagało podpisania porozumienia o wolontariacie.

Potem wystarczy zaplanować spacery w dowolnym terminie, zabierać na nie ze sobą rękawiczki, worki na śmieci lub mocne reklamówki i uprzątać napotkane śmieci. A potem wrzucić je do najbliższego śmietnika.

Można pochwalić się efektami swojego ekodziałania wysyłając zdjęcia z akcji na adres mailowy: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl lub na messengera Sopocki Wolontariat, wraz ze zgodą na ich wykorzystanie. Organizatorzy umieszczą je na profilu FB/Sopocki Wolontariat.

Co ważne, nie należy organizować akcji grupowych, EKO wolontariusze powinni działać w pojedynkę lub w rodzinnym gronie. Pamiętajmy! Zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii jest bardzo ważne!

Jakie to przyniesie korzyści?

Uprzątnięcie każdej ilości śmieci będzie wielką przysługą dla miejsca, w którym mieszkamy, a szerzej patrząc – dla naszej planety i przyszłych pokoleń. To akcja, dzięki której możemy mieć realny wpływ na to, by iść naturze z pomocą. Nie do przecenienie jest także satysfakcja z proekologicznych działań. Można także otrzymać zaświadczenie o wolontariacie.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...