Sopocianin zagrał w niezwykłym filmie „Amatorzy”

Michał Pniewski przy plakacie filmu „Amatorzy”
Michał Pniewski. Fot. materiały ŚDS

Jedną z głównych ról w pełnometrażowym filmie fabularnym „Amatorzy” zagrał Michał Pniewski, uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy typu B, aktor Teatru Ubogiego Relacji działającego przy sopockim ŚDS. W filmie obok zawodowych aktorów zagrali także artyści z niepełnosprawnością intelektualną.

Film reżyserowała Iwona Siekierzyńska, wśród zawodowych aktorów zobaczyć możemy Romę Gąsiorowską, Wojciecha Solarza, Anne Dymną, Krzysztofa Kowalewskiego, Małgorzatę Zajączkowską oraz Mariusza Bonaszewskiego. Michałowi partnerowali jego przyjaciele i koledzy z teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni.

„Amatorzy” to opowieść o grupie teatralnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, która wygrywa konkurs na realizację spektaklu w zawodowym teatrze. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki… Aby zagrali sztukę napisaną przez Williama Shakespeare’a.

– Teatr to doskonała forma terapii dla uczestników i możliwość rozwijania talentów – mówi Krystyna Kalańska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy typu B w Sopocie. – Jest dla nich sposobem poznawania siebie i świata. Praca przy spektaklach pozwala osobom z niepełnosprawnością na wyrażanie swoich uczuć, myśli i przeżyć. Terapeutą, który od wielu lat prowadzi Teatr Ubogi Relacji, jest Jacek Spica. To dzięki jego zaangażowaniu i poświęcaniu również prywatnego czasu, nasi uczestnicy mogą spełniać się jako aktorzy – dodaje dyrektor Krystyna Kalańska.

Premiera filmu „Amatorzy” odbyła się 28 maja 2021 r. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 r. film otrzymał Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wiele w nim trójmiejskich akcentów. Film realizowany był m.in. w sopockim Teatrze na Plaży, gdyńskim Teatrze Muzycznym czy gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Film „Amatorzy” wyświetlany jest w kinie studyjnym w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Teatr Ubogi Relacji od wielu lat z powodzeniem uczestniczy w trójmiejskich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych przeglądach i festiwalach teatralnych. Działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy typu B, który ponad 30 lat funkcjonował w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Od 2020 r. pieczę nad nim sprawuje Pomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Teatr Ubogi Relacji to działające od 27 lat spontaniczne przedsięwzięcie, mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego uczestników. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co jest ważne w życiu, prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu. To zgoda na ciężką, systematyczną pracę nad własną ułomnością, świadomością swego ciała i miejsca w świecie. To droga rozwoju, sposób na odkrywanie swoich możliwości, źródło satysfakcji i radości. To praca zespołowa, wspólne tworzenie, nauka odpowiedzialności i współdziałania.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...