Jesienią ZOM odbierze więcej odpadów zielonych

Powierzchnia brązowego worka foliowego przeznaczonego na odpady zielone. Widoczna biała naklejka z kodem paskowym.
Fot. materiały UMS

Jesienią, likwidując przydomowe grządki i rabaty czy grabiąc spadające liście, generujemy więcej odpadów zielonych. Dlatego, by ułatwić mieszkańcom Sopotu porządki w ogrodach, Zakład Oczyszczania Miasta będzie te odpady odbierać zdecydowanie częściej. Przez cały październik i listopad, bez względu na rejon, brązowe worki będzie można oddawać w każdy czwartek.

Worki z odpadami zielonymi należy wystawić przed posesję w środę wieczorem lub w czwartek do godziny 6.00 rano, kiedy ekipy rozpoczynają objazd miasta. Jeśli z niektórych posesji worki nie zostaną odebrane w czwartek, odbiór nastąpi kolejnego poranka. 

W brązowych workach przeznaczonych na odpady zielone gromadzimy m.in. drobne gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, resztki kwiatów, korę drzew i chwasty. Nie mieszamy z nimi odpadów kuchennych, dużych gałęzi czy konarów drzew.

Odpady zielone możemy wykorzystać  w przydomowych kompostownikach, które z roku na rok stają się coraz popularniejszym sposobem zagospodarowania odpadów biodegradowalnych. Materiały z kompostownika mogą stanowić ekologiczną alternatywę dobrej jakości nawozów naturalnych. Nie trzeba posiadać fachowej wiedzy, ani specjalistycznego, drogiego sprzętu, by stworzyć ogrodowy kompostownik.

Szczegółowy harmonogram odbiorów dostępny jest na stronie internetowej Zakład Oczyszczania Miasta.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...