ArtInkubator i biblioteka dla rodzin – zapraszamy na piknik artystyczny i prezentację projektu

Rodzina bawi się z dziećmi siedząc na trawie
fot. mat. pras.

Trwają prace budowlane i adaptacyjne zabytkowego zespołu willowo-parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 w Sopocie. Powstanie tam ArtInkubator, czyli przestrzeń łącząca sale wystawiennicze, pracownie udostępniane na określony czas artystom, punkt widokowy, przestrzeń restauracyjną oraz nowoczesna biblioteka. Odrestaurowana przestrzeń parkowa, otaczająca dwa zabytkowe budynki, uzyska nowe przestrzenie z przeznaczeniem na plenerowe działania artystyczne, wydarzenia dla mieszkańców Sopotu oraz działania programowe biblioteki. 16 września 2018 r., podczas pikniku artystycznego na Placu Mancowym, będzie można dowiedzieć się więcej o inwestycji i działalności ArtInkubatora i Biblioteki Sopockiej, a także posłuchać koncertu jazzowego czy wziąć udział w warsztatach artystycznych.

Artinkubator powstaje w zabytkowej willi przy ul. Goyki 3 i będzie zajmować się szeroko pojętą aktywnością artystyczną. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, powstaną pracownie: malarskie, graficzne, fotograficzne. Będą one udostępniane artystom na czas realizacji ich projektów. Na parterze budynku powstaną sale wystawiennicze i przestrzenie ekspozycyjne. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, kameralną pracownię nagrań muzycznych oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca.

W dawnej wozowni z oficyną o drewnianym wystroju, wybudowanej w 1903 r., która znajduje się obok willi, powstanie nowoczesna biblioteka dla dzieci i rodzin. Poza tradycyjnymi pomieszczeniami bibliotecznymi znajdować się tam będą również sale warsztatowe i wielofunkcyjne z przeznaczeniem na animacje dla dzieci oraz pracownie warsztatowe i komputerowe dla młodych czytelników.

Cały teren parkowy dookoła ArtInkubatora i biblioteki uzyska nowe funkcje dla mieszkańców Sopotu – spacerowe, wystawiennicze, edukacyjne i artystyczne. Zagospodarowanie cennego przyrodniczo terenu ogrodowo-parkowego wokół rezydencji obejmuje m.in. rekonstrukcję altany lipowej oraz oświetlonego bindaża lipowego, rekonstrukcję punktu widokowego na wzniesieniu w kierunku Parku Północnego, rekonstrukcję zagłębienia terenu w miejscu danego stawu parkowego oraz odtworzenie mostka parkowego.

Na całym terenie projektowany jest nowy układ alejek spacerowych z nową nawierzchnią, rozmieszczenie elementów małej architektury, jak ławki parkowe, koszy na śmieci, latarni parkowych oświetlających cały teren oraz stojaków na rowery. Wykonane zostaną nasadzenia uzupełniające drzew i roślinności niskiej, a istniejące trawniki poddane zostaną renowacji. W otoczeniu zieleni powstanie również placyk wielofunkcyjny, w którym organizowane będą plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe. Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi. 

Zakończenie prac restauracyjnych i budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu planowany jest na koniec 2019 r.

Więcej informacji o inwestycji i działalności ArtInkubatora i Biblioteki Sopockiej będzie można uzyskać na organizowanym przez Miasto pikniku artystycznym 16 września na Placu Mancowym. W godz. 11.00-15.00 zaplanowano wiele działań artystycznych dla całych rodzin – warsztaty muzyczne, rękodzieła i malowania szablonów oraz kameralny koncert jazzowy w wykonaniu Wojtka Staroniewicza, Artura Jurka i Romana Ślefarskiego oraz prezentację całego projektu ArtInkubatora.

Podczas pikniku będzie można także zagłosować na projekty zgłoszone do Sopockiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo – parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby ArtInkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...