Literacki Sopot w hołdzie kobietom zaangażowanym

Kenijska pisarka Ntailan Lolkoki siedzi trzymając swoja książkę.
Ntailan Lolkoki. Mat. prasowe Prószyński i S-ka

Zapraszamy na spotkania z pisarkami i aktywistkami, które latem odwiedzą Sopot. Tegoroczna edycja festiwalu literackiego będzie hołdem dla kobiet walczących o prawa swoje i innych. W sierpniu na Literacki Sopot przyjadą Szirin Ebadi, Reni Eddo-Lodge, Lijia Zhang i Ntailan Lolkoki.

Szirin Ebadi jest aktywistką, nauczycielką akademicką, publicystką i pierwszą sędzią w historii Iranu. Gdy islamiści usunęli kobiety ze wszystkich funkcji publicznych, Ebadi została adwokatem i walczyła o wolność dla ofiar ekstremistów. Jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 roku. Jej książka „Kiedy będziemy wolne: moja walka o prawa człowieka” ukazała się w Polsce dwa lata temu, nakładem wydawnictwa Znak.

Reni Eddo-Lodge jest wielokrotnie wyróżnianą dziennikarką i zdobywczynią prestiżowych nagród literackich. Pisze dla „New York Times", „The Voice", „Daily Telegraph", „The Guardian", „Independent" i „Stylist". Jej pierwsza książka, „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" stała się bestsellerem „Sunday Times" i została uhonorowana w 2018 roku Jhalak Prize i British Book Award for Narrative Non-Fiction oraz została wybrana Foyles Non-Fiction Book of the Year i Blackwell's Non-Fiction Book of the Year. Książka znalazła się także na długiej liście kandydatów nagród Baillie Gifford Prize i Orwell Prize a także została zakwalifikowana jako kandydat nagrody Books Are My Bag Readers Award for Non-Fiction. Mieszka w Londynie.

 Lijia Zhang to była pracownica fabryki, która została pisarką, komentatorem społecznym i mówcą publicznym. Należy do wąskiego grona obywateli Chin regularnie piszących w języku angielskim. Jej artykuły były publikowane w gazetach, takich jak „The Guardian”, „The South China Morning Post”, „Newsweek” czy „The New York Times”. Jest autorką cieszącego się uznaniem wśród krytyków pamiętnika „Socjalizm jest piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin", który zawiera jej wspomnienia z pracy w fabryce rakiet, a jej debiutancka powieść pt. „Lotus”, poruszająca problem prostytucji we współczesnych Chinach, została wyróżniona w audycji World Book Club radia BBC.

Ntailan Lolkoki dorastała w wiosce na północy Kenii. Gdy miała dwanaście lat, zgodnie z tradycją swojego plemienia, została obrzezana. Obecnie mieszka w Berlinie i angażuje się m.in. w działalność przeciwko przemocy wobec kobiet i przeciwko okaleczaniu żeńskich narządów płciowych. Swoje wspomnienia opisała w głośnej książce „Skrzydła dla motyla”, która w Polsce ukazała się w sierpniu 2018 roku.

Tegoroczna, 8. edycja festiwalu Literacki Sopot, której tematem przewodnim będzie literatura brytyjska, odbędzie się w dniach od 15 do 18 sierpnia. A już 4 maja będzie okazja do spotkania z Jeffreyem Archerem, cenionym pisarzem i politykiem, który opowie czytelnikom o swojej najnowszej książce „I tak wygrasz”.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...