Wybory prezydenckie: Sopot zwyciężył w bitwie o głosy!

Ludzie stoją w kolejce i głosują w lokalu wyborczym
Fot. Fotobank.PL/UMS

Zakończyła się metropolitalna akcja profrekwencyjna #MetropoliaGłosuje. Średnia frekwencja z obu tur wyborów prezydenckich pozwoliła wyłonić zwycięzców. Wśród zwycięzców są: Sopot, Władysławowo i Krynica Morska. Każda z gmin wygrywa 30 tys. zł. 

W rywalizacji brało udział 48 miast i gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Bitwa o głosy rozgrywała się w trzech kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. 

Wśród gmin powyżej 30 tysięcy mieszkańców walka toczyła się do samego końca. Ostatecznie wygrał Sopot (75,95% – I tura 74,30%, II tura 77,59%), wyprzedzając Gdynię (73,59%) i Gdańsk (73,22%).

W Sopocie mamy naprawdę społeczeństwo obywatelskie, społeczeństwo bardzo zaangażowane, które wie, że każdy głos miał wpływ na wynik wyborów. I za to, że biorą sprawy w swoje ręce – niezależnie, na kogo głosowali – należy się mieszkańcom wieli szacunek – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – To zaangażowanie widać także przy Sopockim Budżecie Obywatelskim, przy działalności organizacjach pozarządowych. Jako ludzie, którzy pracują dla tego miasta, mamy obowiązek być jak najczęściej z mieszkańcami. Dlatego w czasie wrześniowego głosowania na BO będziemy chcieli zrobić kilka piknikowych spotkań, żeby sopocianom za ich postawę podziękować, a także wzmocnić więź społeczną łączącą mieszkańców, bez względu na to, jaką opcję popierają – dodaje prezydent Karnowski.

W kategorii gmin do 10 tys. mieszkańców zwyciężyła Krynica Morska z końcową frekwencją 86,07%, o włos wyprzedzając lidera z I tury – Jastarnię, gdzie średnia frekwencja wyniosła 85,83%.

Fotel lidera pozostał bez zmian w gminach od 10 do 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcą zostało Władysławowo (81,12%). Niewiele zabrakło gminie Kosakowo (77,74%). 

Zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 30 tys. zł. 

Dzięki zaangażowaniu samorządów średnia frekwencja w OMGGS wyniosła rekordowe 67,24%. W II turze zagłosowało 69,69% mieszkańców metropolii.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...