Opłatek Maltański wesprze potrzebujących

Fot. Joanna Woyciechowska

Tegoroczna edycja Opłatka Maltańskiego, w formie kolacji wigilijnej dla potrzebujących, odbędzie się 19 grudnia w budynku Olivia Star w Gdańsku Oliwie. W Trójmieście Opłatek Maltański zorganizowany został po raz drugi, weźmie w nim udział 200 osób potrzebujących, m.in. podopiecznych sopockiego MOPS.

W Opłatku Maltańskim w Oliwie wezmą udział osoby potrzebujące wsparcia, matki z dziećmi i osoby samotne znajdujące się w trudnej sytuacji z Gdańska, Sopotu i Gdyni. Osoby uczestniczące w wigilijnej kolacji to podopieczni MOPR w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, rodzin zastępczych z Gdyni, a także osoby wskazane przez ks. Mirosława Parackiego, proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Gdańsku Oliwie. Kolacja wigilijna odbędzie się 19 grudnia o godzinie 13.00 na najwyższym, 34. piętrze biurowca Olivia Star. Posiłek wigilijny oraz paczki dla wszystkich zaproszonych gości przygotowano dzięki uprzejmości wielu sponsorów, partnerów, a także pracy licznych wolontariuszy. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Patronat honorowy: Niels Lorijn, Ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce, abp. Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański oraz Jacek Tarnowski, Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

W tym roku Opłatek Maltański odbędzie się w grudniu w 33 miastach i miejscowościach. Cel jest niezmiennie ten sam: wsparcie ludzi w potrzebie. Opłatek Maltański to nie tylko przygotowane kolacje wigilijne dla potrzebujących, ale także organizacja maltańskich punktów pomocy oraz wizyty w domach. Osoby w potrzebie wspierane w ten sposób przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich otrzymują również paczki, a w nich przede wszystkim produkty spożywcze, artykuły higieniczne i kosmetyczne. Pomocą obejmowani są seniorzy, osoby chore, niepełnosprawne, samotne, a także rodziny, w szczególności z dziećmi, które potrzebują wsparcia.

Zakon Maltański jest obecny i działa na świecie od ponad 900 lat. W Polsce, jako Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, od ponad 100 lat. ZPKM prowadzi na terenie kraju m.in. szpital i klinikę, przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnościami, 10 oddziałów Maltańskiej Służby Medycznej, dwa domy opieki.

Opłatek Maltański w roku 2021 świętował 20-lecie działalności. Został zainicjowany przez Jerzego Donimirskiego, członka Zakonu z Krakowa . 

Więcej informacji na stronie Opłatek Maltański.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...