Ferie w Sopocie – odpoczynek, zabawa, integracja

Fot. Anna Rezulak/KFP/UMS

Dzieci i młodzież w naszym województwie zimową przerwę w nauce rozpoczną 16 stycznia. Przez dwa tygodnie sopoccy uczniowie będą mogli korzystać z różnorodnych zajęć sportowych, rekreacyjnych czy kulturalnych. Uczestniczyć w nich będą zarówno dzieci polskie, jak i te, które przybyły do nas z zagranicy, np. Białorusi czy Ukrainy.

– Życzę wszystkim naszym sopockim uczniom, żeby przez te dwa tygodnie wypoczęli, bo zasłużyli na to po miesiącach nauki i dobrze się bawili, bo szkoły i różne instytucje przygotowały bardzo ciekawą, różnorodną ofertę, więc ferie w mieście nie będą nudne – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Zależy nam też na tym, by nasi nowi młodzi mieszkańcy czuli się w Sopocie dobrze. A integracja przez zabawę to najlepszy na to sposób. Część zajęć mogliśmy zorganizować dzięki środkom, jakie pozyskaliśmy z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF na wsparcie dzieci i rodzin ukraińskich znajdujących się w Sopocie.

Ferie w szkołach podstawowych

Zimowy wypoczynek organizują: SP nr 1, SP nr 7, SP nr 8, SP nr 9 i ZSS nr 5. Aktualnie zapisanych jest ponad 460 uczniów, w tym ponad 100 z Ukrainy. Zajęcia w szkołach odbywać się będą średnio 8 godzin dziennie. W programie znalazły się zajęcia sportowo-rekreacyjne, artystyczne,  językowe, uczniowie będą korzystać z sali gimnastycznej,  komputerowych, matematycznych, a także uczestniczyć w zajęciach w plenerze oraz w wyjściach do kina i muzeum. Ferie zimowe w sopockich szkołach są bezpłatne.

Półkolonie integracyjne

W ramach współpracy z UNICEF od 16 do 28 stycznia zostaną zorganizowane cztery turnusy dla 150 dzieci, minimum połowę z nich stanowić będą uchodźcy z Ukrainy. Półkolonie realizowane są w czterech publicznych szkołach podstawowych – nr 1, 7, 8 i 9. Operatorem zadania jest Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie.

Pragnąc zapewnić uczestnikom ciekawy i różnorodny program zaplanowano m.in. wizyty w Minitece, Akwarium Gdyńskim, Centrum Nauki Eksperyment czy w kinie oraz zwiedzanie innych atrakcji Sopotu, Gdańska i Gdyni. Ponadto na dzieci czekają kręgle, a także wiele atrakcji na terenie szkół (gry i zabawy, turniej piłki siatkowej, badmintona, tenisa stołowego i koszykówki czy minibal karnawałowy).

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Na „Odlotowe ferie w Sopocie” zaprasza sopocki MOSiR. Zajęcia są bezpłatne, dla uczniów sopockich szkół z roczników 2009-2012, także dzieci z Ukrainy. Uczestnicy spotykać się będą od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 do 15.30.  

W programie: prowadzone na sali ćwiczenia ogólnorozwojowe, tory przeszkód o różnym stopniu trudności, gry i zabawy ruchowe, elementy gier sportowych (głównie tag rugby) i ćwiczenia gimnastyczno-korekcyjne wyjścia na basen i lodowisko, a także wycieczki do kina, Centrum Nauki Experyment czy JumpCity.

Lodowisko

Jedyna w Polsce ślizgawka z widokiem na morze podczas ferii będzie czynna przez siedem dni w tygodniu. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy.

Sopockie lodowisko jest zlokalizowane tradycyjnie na skwerze Kuracyjnym, vis-a-vis wejścia na molo. Ślizgawka czynna jest w godz. 10.00-21.30, z półgodzinnymi przerwami na konserwowanie lodowej tafli.
Bilet ulgowy 8 zł, normalny 12 zł. Taniej kupią bilety posiadacze Karty Sopockiej: ulgowy za 6 zł, a normalny za 10 zł. To ceny za godzinę jazdy na lodzie. Ostrzenie łyżew kosztuje 10 zł.

Na miejscu można skorzystać z szatni, wypożyczyć łyżwy, kaski, specjalne chodziki dla dzieci. Wieczorem lodowisko jest oświetlone.

Kryta pływalnia przy ul. Haffnera 57

W dniach 16-29 stycznia bilet ulgowy to tylko 7 zł, dorośli zapłacą 12 zł. Ta oferta obowiązuje codziennie do godz. 14.00. Po południu wszystkich zmęczonych zimowym chłodem MOSiR Sopot zaprasza do sauny na basenie. W tym czasie warto skorzystać z biletu łączonego na basen i saunę, który kosztuje 23 zł. Sauna jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do godz. 18.20. Basen jest czynny do godz. 21.00, a w weekendy do 21.30.

Czas ferii to także możliwość skorzystania z pomocy profesjonalisty. W drugim tygodniu ferii od poniedziałku do piątku (23-27 stycznia) w godz. 9.45 - 11.00 na basenie dostępny będzie trener. Zgłosić się może każdy, a nauka i doskonalenie pływania jest zupełnie za darmo.

Doskonalić i bawić się można też indywidualnie. Do dyspozycji na terenie pływalni znajduje się sprzęt do ćwiczeń zakupiony z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. To deski, motylki, materace, płetwy, piłki, makarony.  

Organizatorzy ferii na basenie zapraszają też osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami. Wejście do obiektu jest dostępne ‒ prowadzi do niego rampa. Wewnątrz obiekt dysponuje dostosowaną przebieralnią, toaletą i dwoma wózkami, ułatwiającymi mobilność. Wejście do niecki basenowej umożliwia podnośnik ze specjalną uprzężą, obsługiwany przez pracowników pływalni. Głębokość niecki basenowej w najgłębszym miejscu to 160 cm. Cena biletu dla osoby z niepełnosprawnościami to 5 zł, opiekun korzysta z basenu bezpłatnie.

Godziny otwarcia pływalni:

Pierwszy tydzień ferii, 16-22 stycznia: 

 • od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-21.00, 
 • w sobotę i w niedzielę w godz. 8.00-21.30. 

Drugi tydzień ferii, 23-29 stycznia:  

 • od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-21.00, 
 • w sobotę i w niedzielę w godz. 8.00 - 21.30. 

Sauna ogólnodostępna czynna codziennie w godz. 14.00-18.20.  

Więcej informacji i obowiązujący cennik na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie

Młodzieżowy Dom Kultury

MDK w Sopocie przygotował dla dzieci spędzających ferie w mieście m.in.: zajęcia plastyczne, teatralno-plastyczne, clip-dance, balet, zajęcia muzyczne – gra na instrumentach (gitara, saksofon, trąbka, puzon, perkusja), zajęcia wokalne, teatralne dla dzieci i młodzieży, teatr z piosenką, taniec współczesny, piosenka aktorska, zajęcia z zespołem wokalnym „Muszelki” dla najmłodszych, treningi karate oraz szachy. Szczegółowy plan znajduje się na stronie Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie.

Oferta skierowana jest do uczestników zajęć stałych w placówce oraz do wszystkich chętnych mieszkańców Sopotu od lat 5+. Zapisy drogą elektroniczną dzieci spoza placówki na wybrane przez rodziców zajęcia, które w planie mają dopisek „zajęcia otwarte”, trwają do 12 stycznia. Nie ma zapisów do pracowni, które mają zapis „zajęcia zamknięte”. Udział dzieci w zajęciach jest bezpłatny.

Biblioteka Sopocka

Na dwa tygodnie bibliotekarze przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Miniteka

 • Teatrzyk Pacynka Przedstawia: Zimowy galimatias, 16 stycznia, godz. 17.00
 • Artśroda – warsztaty plastyczne dla dzieci 6+, 18 i 25 stycznia, godz. 11.00
 • Pachnące upominki dla dziadków – warsztaty dla dzieci w wieku 5+ z Centrum Edukacji smartLAB, 19 stycznia, godz. 17.00
 • Robo piątki – zabawy z robotami Dash&Dot oraz grą interaktywną Scotie go. Dla dzieci 6+, 20 i 27 stycznia, godz. 12.00
 • Teatrzyk Pacynka Przedstawia: Bajka niespodzianka, 23 stycznia godz. 17.00

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy: tel. 519 720 620.

Sopoteka

 • Warsztaty z tworzenia noworocznych kartek metodą scrapbookingu i kolażu, 16 i 23 stycznia, godz. 10.00.

Zajęcia są przeznaczone dla osób w każdym wieku, ale uwaga – będą używane nożyczki.
Zapisy osobiście w Sopotece, telefonicznie: 500 663 485 lub mailowo: sopoteka@mbp.sopot.pl.

 • Gra biblioteczna z Sherlockiem Holmesem, 19 i 26 stycznia, można dołączać od godz. 10.00 do 12.00

Przed Sherlockiem stoi nowe zlecenie i potrzebuje pomocy. W Sopotece zostały ukryte wskazówki i zadania, które pomogą młodym detektywom rozwikłać zagadkę. Zagadki można rozwiązywać samodzielnie lub w grupach. Gra jest skierowana do dzieci w wieku 6-9 lat. Uwaga! Najmłodsze dzieci mogą potrzebować pomocy osób starszych.

Literacka

 • Storytelling: tworzymy własną książkę przy okazji gry w Story Cubes, 16 i 23 stycznia, godz. 00
 • Chat away kids – rozmówki dla dzieci po angielsku, 20 i 27 stycznia, godz. 10.00

Koc i książka

 • Rodzinne warsztaty origami, 17 i 24 stycznia, godz. 17.00

Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Warsztaty poprowadzi znawczyni i miłośniczka kultury japońskiej Anna Juozulinas.

 • Gawędziarsko-twórcze warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 3-10 lat, 23 stycznia, godz. 17.00

Na warsztatach Agata Półtorak opowie baśń chińską pt. „Jak na księżycu wyrosło cynamonowe drzewo”, w konwencji teatru opowieści kamishibai. W ramach plastycznej części spotkania uczestnicy wykonają zabawki-małe chińskie smoki zrobione z kolorowej bibuły, tektury i barwnych dodatków. Obowiązują zapisy, tel.: 661 591 544.

Przylesie

 • Uzupełniamy papierowe ZOO: warsztaty plastyczno-literackie, 16 stycznia godz. 15.00; 17, 19, 23 i 24 stycznia, godz. 16.00.

  Broadway
 • Projekcja filmowa dla dzieci w wieku 7-12 lat, 16 stycznia, godz. 13.00
 • Akademia Małego Czytelnika: piasek kinetyczny DIY, 17 stycznia, godz. 16.30
 • Kącik gier planszowych, 20 i 27 stycznia, godz. 9.30-11.30
 • Warsztaty robienia kartek walentynkowych, 23 stycznia, godz. 13.00
 • Akademia Małego Czytelnika: przedstawienie teatrzyku Kamishibai i zabawa plastyczna, 24 stycznia, godz. 16.30

Kamionka

 • Palcem po mapie – warsztaty podróżnicze dla dzieci 4-6 lat, 16 i 23 stycznia, godz. 17.00

Uczestnicy poznają sekrety mapy i globusa, wysłuchają czytanej książeczki i stworzą piękne prace plastyczne.

 • Twoja własna opowieść kamishibai – Historia Sopotu, 17 i 18 stycznia, godz. 13.00
 • Spektakl kamishibai i warsztaty plastyczne „Historia Sopotu”, 20 stycznia, godz. 12.00

Na dwóch warsztatach w filii Kamionka wspólnymi siłami stworzymy obrazkową opowieść o historii Sopotu. A 20 stycznia zaprosimy małych i dużych miłośników teatru na spektakl japońskiego teatrzyku skrzynkowego kamishibai „Historia Sopotu”. Do opowiedzenia dziejów miasta zostaną użyte karty, które powstały podczas wcześniejszych spotkań warsztatowych. Po spektaklu zaprosimy uczestników na warsztaty plastyczne, podczas których wspólnymi siłami wykonamy papierowe mewy – symbole Sopotu.

 • Warsztaty „Historia mapy”, 24 i 26 stycznia, godz. 16.00

Opowieści o dawnych czasach, kiedy powstawały pierwsze mapy, wykonanie własnej mapki na specjalnych, glinianych tabliczkach. 

Zapisy: tel. 605 787 330.

Muzeum Sopotu

Ferie zimowe w Muzeum Sopotu inspirowane będą wystawą „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu” oraz wystawą stałą. Skupimy się na wystroju wnętrz oraz przedmiotach codziennego użytku.

Termin: 16-27 stycznia, zajęcia od poniedziałku do czwartku, start o godz. 11.00, prowadzenie Aleksandra Pilutkiewicz.

Zapisy: Terminy i tematy zajęć dla grup należy ustalać w godz. 09.00-15.00 pod numerem tel. 58 551 22 66. Zgłoszenia można również wysyłać pod adresem: edukacja@muzeumsopotu.pl.

Wnętrze rodem z PRL-u

Zajęcia przeniosą Was do typowego mieszkania z czasów PRL. Poznacie klasyczny wystrój, najsłynniejsze projekty mebli oraz będziecie mieli możliwość zaprojektowania pokoju w stylu typowym dla lat 70.

Historia Brodwina

Warsztaty inspirowane wystawą czasową „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu”. Dowiecie się jak powstawało sopockie osiedle oraz poznacie historie mieszkańców. Wspólnie zwiedzimy wystawę rozwiązując zagadki.

(Nie)zwykłe przedmioty

Muzeum Sopotu niedawno zakupiło parę nowych obiektów do zbiorów. Będziemy mieli okazję je obejrzeć i poznać ich historie. Jakich przedmiotów codziennego użytku używała rodzina Claaszenów oraz jak wyglądały i różniły się od tych teraźniejszych? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na naszej wystawie stałej.

Państwowa Galeria Sztuki

PGS w Sopocie zaprasza do udziału w zimowych warsztatach artystycznych pt. „Ferie z sopockim muralem”. Mural to sztuka w przestrzeni publicznej – wielkoformatowe obrazy na ścianach domów, placach, ulicach czy w parkach.
W czasie zajęć przyjrzymy się muralom  znajdującym się w Sopocie. Józef Czerniawski, Maria Grzegorzewska 2022, Turystka, Sopocianki różnią się kompozycją, kolorem i techniką. Każda lekcja będzie dotyczyć jednego muralu.

Zajęcia będą się odbywać w przestrzeni miejskiej i w sali edukacyjnej. Zbiórka w recepcji Galerii, czas trwania: 1,5 h. Prowadzenie: Paula Nastały i Iwona Zając.

Józef Czerniawski
Mural powstał przy ul. Boh. Monte Cassino 60, na rogu z ul. Grunwaldzką i przedstawia abstrakcyjny pejzaż. Jest kopią  obrazu namalowanego przez artystę. Nie przedstawia konkretnego miejsca i trudno rozpoznać łąkę, pole czy niebo. Podczas warsztatów zobaczymy jak wielkość wpływa na odbiór pracy. Użyjemy różnych materiałów i kontrastowych kolorów.

Maria Grzegorzewska 2022
Mural ze słów zaprojektowany przez Eugenię Tynnę na zewnętrznej ścianie sali gimnastycznej Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Artystka użyła motta szkoły – słów Marii Grzegorzewskiej: „W przygotowaniu dzieci do życia trzeba dawać nie tylko światło, ale i ciepło”. Szare litery, które tworzą zdanie są ozdobione kolorowymi elementami metalowymi. Podczas zajęć pobawimy się różnymi kształtami liter i stworzymy trójwymiarową instalację.

Turystka
Przedstawia bosą kobietę w letniej sukience i przeciwsłonecznych okularach, która opiera się o ścianę, wystawiając twarz w kierunku słońca. Autorką projektu jest Anna Reinert. Obraz  powstał na budynku przy ul. Haffnera 24. W 2021 mural został odnowiony i „turystka” zmieniła swoją pozycję. Jej twarz spogląda na słońce pod innym kątem, a jedna z rąk swobodnie opada wzdłuż tułowia. Mural był malowany techniką podobną do przepróchy i podczas zajęć doświadczymy jak taki obraz powstaje. 

Sopocianki
Mural znajduje się na ścianie hali 100-lecia Sopotu, autorką jest Marta Frej.  Przedstawia postacie kobiet, które zapisały się w 120-letniej historii Sopotu: Józefę Wnukową, malarkę i tkaczkę, Jadwigę Titz-Kosko, wybitną lekarkę i działaczkę społeczną, Marię Moczydłowską, nauczycielkę i działaczkę społeczną, a także Mariannę Zielonke (Selonke), w XIX w. pracującą jako posłaniec pocztowy na trasie Sopot-Gdańsk. Portrety kobiet powstały z szablonów, podczas zajęć poznamy tę technikę.

Zapisy

 • 16-19 oraz 23-26 stycznia, od poniedziałku do czwartku
 • Terminy zajęć prosimy ustalać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, tel. 58 551 06 21 wew. 116 lub 111
 • Zgłoszenia można również wysyłać na adres: edukacja@pgs.pl
 • Koszt: 5 zł od osoby

Grodzisko

Na dzieci czekają opowieści, prezentacje i warsztaty sięgające do historii wczesnego średniowiecza i jeszcze dalej w przeszłość – aż do epoki lodowcowej. Zajęcia będą prowadzone w pawilonie wystawowym. Na zakończenie każdego dnia ferii zaplanowano ognisko w urokliwej osadzie na wzgórzu.

Miejsce: Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Terminy: od 17 do 20 stycznia oraz od 24 do 27 stycznia (od wtorku do piątku), godz. 10.00-15.00.

 • 10.00-11.00 – Rzemiosło wojenne we wczesnym średniowieczu – opowieść i prezentacja
 • 11.00-12.00 – Sztuka przetrwania w epoce lodowcowej – opowieść i prezentacja
 • 12.00-13.30 – Dawne techniki garncarskie – warsztaty i prezentacja
 • 13.30-14.30 – Ognisko na grodzisku (można przynieść i upiec kiełbaski, organizator nie zapewnia wyżywienia)

Bilety:

 • dzieci do lat 7 – bezpłatnie
 • dla dzieci w wieku szkolnym – 8 zł
 • dla dorosłych opiekunów – 10 zł

Jeden bilet uprawnia do udziału w zajęciach jednego dnia ferii.

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-15 lat razem z opiekunami. Ważne – nie można zostawić dziecka pod wyłączną opieką pracowników muzeum.

Zapisy: tel. 58 340 66 00.

Maksymalna liczba uczestników: 20 osób w grupie.

 

Ferie z Akademią Koszykówki

 

Oferta na ferie będzie wzbogacana, kolejne propozycje będziemy zamieszczać na naszej stronie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...