W depresji nie wystarczy „wziąć się w garść”. Warto skorzystać z pomocy specjalistów

Fot. Pixabay

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. W depresji nie wystarczy „wziąć się w garść”! Nie jest to chwilowe obniżenie nastroju. To poważna choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Depresja dotyka nawet przedszkolaków! Nie należy jej lekceważyć i bagatelizować. W skrajnych przypadkach, nie leczona, może prowadzić do samobójstwa. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów.

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie, powoli odbierając radość z życia.

Choroba ta utrudnia, a nawet czasem uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Szereg objawów towarzyszących depresji to smutek, wycofanie, obojętność, stany lękowe. Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną. Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia. Szacuje się, że w Polsce na depresję chorują prawie cztery miliony ludzi.

Depresja dotyka nawet przedszkolaków

Zaburzenia depresyjne dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Objawiają się one nie tylko smutkiem i płaczliwością, ale szeregiem innych dolegliwości – również somatycznych (np. ból głowy, brzucha, mimowolne moczenie się). W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Dlatego my dorośli musimy być uważni. Każda nagła zmiana zachowania dziecka powinna zapalać czerwoną lampkę. Warto wtedy obserwować dziecko, porozmawiać z nim czy sięgnąć po wsparcie specjalistów.

Ważne jest także żeby dzieci same mogły zdecydować kiedy o swojej depresji i smutku chcą mówić, dlatego warto im wskazywać możliwość korzystania z telefonów i czatów zaufania dla dzieci i młodzieży.

Wsparcie dla dzieci i młodzieży:

  • Sopocki Telefon Wsparcia Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Stowarzyszenie Wsparcia i Interwencji „Support”, tel. 690 538 228, od poniedziałku do piątku, w godz. 16.00-18.00.
  • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sopocie, Władysława IV 23, tel. 58 551 51 33 lub 882 433 500, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00. Pracownicy PPP Sopot udzielają nieodpłatnej pomocy dzieciom, młodzieży i ich rodzicom.
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, 116 111 bezpłatny, działa całodobowo (24/7)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12, telefon i czat internetowy (na stronie Rzecznika: brpd.gov.pl) są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
  • Telefon i czat zaufania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – ogólnopolska linia pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz. 14.00 – 22.00 pod numerem tel. 800 119 119 dyżurują psycholodzy i pedagodzy.

Wsparcie dla osób dorosłych:

Jeśli przeżywasz trudne chwile, konflikty wewnętrzne lub z bliskim osobami, czujesz się zagubiony i bezradny, nie możesz sobie poradzić z trudnymi emocjami, nie widzisz sensu życia, nachodzą cię myśli samobójcze… Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc!

  • Punkt Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, al. Niepodległości 876, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-19.00, tel. 58 550 14 14, 609 680 115, Bezpłatne wsparcie psychologa oraz prawnika.
  • Sopocki Telefon Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych prowadzony przez Stowarzyszenie Wsparcia i Interwencji „Support” pomaga osobom w kryzysie: dorosłym, dzieciom i młodzieży. Pod nr tel. 690 538 228 dyżuruje zespół specjalistów: od poniedziałku do piątku w godz. 20.00-8.00 oraz w weekendy i święta przez całą dobę.
  • Trójmiejski Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Akademii Don Kichota – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla osób w kryzysie psychicznym oraz informacja o ofercie wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Akademia Don Kichota, al. Niepodległości 829, konsultacje telefonicznie oraz w formie stacjonarnej. Tel. 519 541 278 lub 572 685 422, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 18.00. W tych godzinach można przyjść do Akademii Don Kichota bez umawiania się.
  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, 800 70 2222, bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu.
  • Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123, bezpłatnie, codziennie od 14.00 do 22.00. Poradnia Telefoniczna udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...