Ferie zimowe w Sopocie – aktywnie i różnorodnie

Fot. Anna Bobrowska KFP/UMS

Dzieci i młodzież w naszym województwie zimową przerwę w nauce rozpoczną 29 stycznia 2024 r. Przez dwa tygodnie sopoccy uczniowie będą mogli korzystać z bogatej oferty różnorodnych zajęć sportowych, rekreacyjnych czy kulturalnych przygotowanych m.in. przez instytucje kultury. W szkołach podstawowych zaplanowano zajęcia w ramach półkolonii. Zimowe ferie w Pomorskiem potrwają do 11 lutego. Na niektóre z zajęć obowiązują zapisy.

 – Dzieciom i młodzieży życzę przede wszystkim dobrego odpoczynku, który bardzo im się przyda po sześciu miesiącach nauki – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki Prezydenta Miasta Sopotu. – W Sopocie zadbaliśmy o to, by był to wypoczynek aktywny, a oferta zajęć ciekawa i różnorodna. Dobrej zabawy!

Ferie w szkołach podstawowych

Zimowe zajęcia organizują SP nr 1, SP nr 7, SP nr 8, SP nr 9 i ZSS nr 5. Z feryjnych półkolonii organizowanych w sopockich szkołach podstawowych, według wstępnych deklaracji, skorzysta w pierwszym turnusie około 300, a w drugim ok. 260 uczestników. Koszt udziału dziecka to 100 zł. Miasto dofinansuje półkolonie w szkołach kwotą ponad 180 tys. zł.

Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Armii Krajowej 50

 • 29.01-2.02.2024 r.
 • 5.02-9.02 2024 r.

Zajęcia w godz. 7.45-16.15. W programie m.in.: zajęcia z cyklu „Poznajemy nasze miasto", wyjście do Sopoteki, Muzeum Sopotu, Goyki 3 Art Inkubatora, Miniteki, Opery Leśnej, Multikina. W programie również przygotowanie strojów balowych, rozgrywki w dwa ognie w sali gimnastycznej, pieczenie pizzy w ramach zajęć kulinarnych „Master Chef Junior", mini dyskoteka w sali gimnastycznej.

Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Haffnera 55     

 • 29.01-2.02.2024 r.
 • 5.02-9.02 2024 r.

Zajęcia w godz. 8.00-16.00. W programie m.in.: zajęcia w formie stacjonarnej oraz liczne wyjścia poza teren szkoły. Codzienne zajęcia sportowe, teatralne, plastyczne i muzyczne. Dodatkowe atrakcje to: seans kinowy w Multikinie, wyjścia do Miniteki, Muzeum Sopotu, wyjazd do Parku Naukowo- Technologicznego.

Szkoła Podstawowa nr 8, ul. J. Golca 3

 • 29.01-2.02.2024 r.
 • 5.02-9.02 2024 r.

Zajęcia w godz. 8.00-16.00. W programie m.in.: zajęcia kreatywne, gry planszowe, łamigłówki, rebusy, dyskusyjny klub filmowy, budowanie z klocków Lego, wyjście do kina, Muzeum Sopotu, Państwowej Galerii Sztuki, Ergo Areny, Sopoteki.

Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Kolberga 15

 • 29.01-2.02.2024 r.
 • 5.02-9.02 2024 r.

Zajęcia w godz. 8.00-16.00, w programie m.in.: teatrzyk kukiełkowy, gry i zabawy sportowe, konkursy plastyczne. Na zakończenie I turnusu mini bal z konkursami i nagrodami. Planowane wyjście do kina w Sopocie oraz na kręgle, zwiedzanie Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Zespół Szkół Specjalnych nr 5, ul. Kazimierza Wielkiego 14     

 • 29.01-2.02.2024 r.

Zajęcia w godz. 9.00-15.00. W programie m.in.: wyjścia do Państwowej Galerii Sztuki, kina, ogniska plastycznego, Papugarni w Gdańsku. Dodatkowo dla uczniów zaplanowana została dogoterapia.

Szczegółowe informacje dostępne są w poszczególnych szkołach.


Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

W każdym z dwóch tygodni zimowych ferii MOSiR zaprasza dzieci – uczniów sopockich szkół podstawowych w wieku od 10 do 14 lat na trzydniowe sportowe ferie. Podczas wypoczynku nie zabraknie wycieczek do Gdańska i odwiedzin ciekawych miejsc. Zajęcia odbywają się zawsze w godzinach 8.00-15.30. Opłata za udział wynosi 100 zł - wliczone są śniadanie i obiad, a także bilety wstępu. Organizatorzy przygotowali zróżnicowany program zajęć. Każdy dzień zaczyna się od zbiórki na krytej pływalni MOSiR w Sopocie na ul. J.J. Haffnera 57 (dzieci przychodzą w godz. 7.30-8.00). Kolejne 90 minut dzieci spędzają na zabawach i grach sportowych w Hali 100-lecia Sopotu, po których jest czas na odpoczynek i śniadanie. To stałe punkty rozkładu zajęć. Od godziny 11.00 program jest inny w każdym z feryjnych dni.


Turnus I (30.01-1.02.2024 r.):

 • 30 stycznia – jazda na łyżwach na sopockim lodowisku, zajęcia na pływalni, pizza na obiad.
 • 31 stycznia – wyjazd do Gdańska i zwiedzanie ECS, obiad w barze „Przystań”.
 • 1 lutego – Centrum Rozrywki „Zoltar”, zajęcia na pływalni, obiad w restauracji M15 na plaży.

Turnus II (6-8.02.2024 r.):

 • 6 lutego – jazda na łyżwach na sopockim lodowisku, zajęcia na pływalni, pizza na obiad.
 • 7 lutego – wyjazd do Gdańska i zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej, spacer po sopockiej plaży, obiad w barze „Przystań”.
 • 8 lutego – wyjście do kina (Multikino), zajęcia na pływalni, obiad w restauracji M15.

MOSiR zaprasza rodziców do zapisywania dzieci na platformie elektroniczezapisy.pl. Limit uczestników na każdy turnus to 20 dzieci z roczników 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013.

Udział w feriach wymaga podpisania oświadczenia rodziców lub opiekunów prawnych o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w zajęciach. Każdy uczestnik musi mieć strój i obuwie sportowe, a także wygodne buty na spacery. W dniu zajęć na basenie konieczne są klapki, czepek i ręcznik. W dniu zajęć na lodowisku: czapka, rękawice i zimowe ubranie niekrępujące ruchów, a także dodatkowa bielizna. Organizatorami ferii są sopocki MOSiR i Fundacja Sportu i Rekreacji Edwarda Hodury. Partnerem jest „North Event”.

 • Warsztaty pływackie

Od 29 stycznia do 2 lutego, w godzinach 8.00-13.00, oraz od 5 do 9 lutego, w godz. 13.00-18.00, na krytej pływalni MOSiR-u w Sopocie przy ul. Haffnera 57 będzie można nauczyć się pływać lub popracować nad doskonaleniem swoich pływackich umiejętności. Do dyspozycji chętnych będzie instruktor nauki pływania. Zajęcia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet na pływalnię, a po wejściu wystarczy zgłosić się do ratownika-instruktora. Z nauki lub doskonalenia pływania można korzystać w dowolny sposób: jednorazowo lub przez kilka kolejnych dni. Głębokość sopockiej pływalni wynosi od 60 cm w najpłytszym miejscu do 160 cm w najgłębszym. Pozwala to na komfortową naukę pływania dzieciom i osobom starszym. 

 • Lodowisko na molo

Jedyna w Polsce ślizgawka z widokiem na morze podczas ferii będzie czynna przez siedem dni w tygodniu, w godzinach 10.00-22.00, z półgodzinnymi przerwami na konserwowanie lodowej tafli. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy. Bilet normalny kosztuje 15 zł, z Kartą Sopocką 10 zł. Cena biletu ulgowego to 10 zł, a z Kartą Sopocką 5 zł za godzinę jazdy. Na lodowisku honorowana jest także Karta Dużej Rodziny. Na miejscu można skorzystać z szatni, wypożyczyć i naostrzyć łyżwy, a także wypożyczyć kaski i specjalne chodziki dla młodszych dzieci. Wieczorem lodowisko jest oświetlone. Ślizgawka będzie czynna do 28 lutego 2024 r.

Młodzieżowy Dom Kultury

Jak co roku sopocki Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia zorganizowane, które będą się odbywać w okresie ferii zimowych od 29.01 do 9.02.2024 r.  Pracownicy placówki przygotowali bogatą ofertę zajęć, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród propozycji są zajęcia plastyczne, wokalne, nauki gry na kilku instrumentach oraz ruchowe, w tym taniec, gimnastyka, balet, joga dla dzieci, clip dance i inne. Wszystkie zajęcia będą się odbywały się w godzinach przedpołudniowych. Zapisy będą prowadzone drogą elektroniczną, pod adresem: rekrutacja@mdk.sopot.pl w dniach od 5 do 19 stycznia 2024 r. Oferta skierowana jest również do dzieci i młodzieży, którzy na co dzień nie uczęszczają do placówki. Warunkiem uczestnictwa jest w tym wypadku wypełnienie przez rodziców/opiekunów zgody na udział z zajęciach. Wzór dostępny jest na stronie www.mdk.sopot.pl lub u nauczyciela prowadzącego. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej: www.mdk.sopot.pl.

Muzeum Sopotu

W czasie ferii Muzeum Sopotu zorganizuje warsztaty w oparciu o aktualną wystawę „Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubiorów od końca XIX do l. 30 XX w." Zwiedzający wystawę poznają nazwy ciekawych elementów wyposażenia sypialni i części garderoby z przełomu XIX i XX wieku. Po obejrzeniu ekspozycji uczestnicy będą rozwiązywać łamigłówki z nią związane oraz wykonają projekty sypialni. Zwiedzanie wystawy czasowej będzie również możliwe ze szczególnym naciskiem na poznanie obyczajów i mody przełomu wieków XIX i XX. Podczas części warsztatowej uczestnicy wykonają projekty (różnymi technikami plastycznymi) związane z modą XIX/XX w.

Muzeum Sopotu zaproponuje również spacery umożliwiające poznanie historii i architektury Sopotu. Uczestnicy usłyszą wiele ciekawych informacji, będą też mogli rozwiązywać zagadki i łamigłówki. Gdyby pogoda nie dopisała, zajęcia odbędą się w muzeum i będą dotyczyć m.in. architektury wnętrz willi. Wszystkie zajęcia będą dopasowywane do wieku uczestników. Przez cały czas trwania ferii (15.01-25.02) w Muzeum Sopotu będzie dostępny pokój „Muzeum dla dzieci", w którym codziennie będą mogły skorzystać z kolorowanek i łamigłówek dotyczących wystawy czasowej. Poza tym całe muzeum można będzie zwiedzać z muzealnym detektywem, który pomoże rozwiązywać zagadki na wystawie stałej oraz szukać mieszkającego w willi pieska Bulle'go. W przygotowaniu jest również cykl czterech warsztatów weekendowych „Zima w Muzeum Sopotu" podczas, których uczestnicy będą odkrywać muzealne zagadki oraz rozwijać wyobraźnie tworząc różne prace plastyczne. (informacje i zapisy wkrótce). W czasie całych ferii (15.01-25.02) dzieci wchodzą do Muzeum Sopotu bezpłatnie.

Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza grupy zorganizowane (szkoły i przedszkola) do udziału w zimowych warsztatach artystycznych pt. „Opowieść o czterech żywiołach”. Uczestnicy zobaczą i przeanalizują z pracownikami Państwowej Galerii Sztuki wystawy prezentowane we wnętrzach galerii: Katarzyny Jankowiak „The Green / Zieleń” oraz Władysława Hasiora i Daniela Rycharskiego „Mogę wam opowiedzieć o sobie o was". Każda z lekcji będzie dotyczyć jednego żywiołu (ogień, ziemia, powietrze, woda). Zajęcia pozwolą na rozwinięcie umiejętności, zabawę metaforą i symboliką, a także pomogą lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Odbędą się w dwóch terminach: 30 stycznia-2 lutego oraz 6-9 lutego). Prowadzenie: Paula Nastały i Iwona Zając. Zgłoszenia i zapisy od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-15.00, pod numerem telefonu 58 551 06 21 wew. 104 lub 111, a także pod adresem: edukacja@pgs.pl. Koszt: 7 zł od osoby. Dzieci i młodzież z placówek sopockich uczestniczą bezpłatnie. W ramach ferii będą organizowane również warsztaty dla rodzin z dziećmi. Udział w warsztatach i wstęp na wystawę w PGS – 15 zł/os. Bilet rodzinny (min. 3 osoby) kosztuje 30 zł.

Biblioteka Sopocka

Filia Literacka, ul. Kraszewskiego 26 zaprasza na „Storytelling: warsztaty z tworzenia własnej opowieści i pisania na maszynie”, które odbędą się 29 stycznia i 5 lutego. Początek o godzinie 17.00.

1 lutego o godz. 17.00 warsztaty plastyczne z tworzenia Walentynek, a 8 lutego Chat away kids. Początek również o 17.00. Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.


Filia Koc i Książka, ul. Kazimierza Wielkiego 14

 • Rodzinne warsztaty origami we wtorek 6 lutego o godzinie 17.00. Zapisy pod nr tel. 661 591 544. Wiek dzieci: do 7 lat.

Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Polega na wykonywaniu różnego rodzaju figurek powstałych poprzez wymyślne składanie kartek papieru. W XX w. ostatecznie ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać, a formą wyjściową jest kwadrat. Dzięki temu trzeba wykazać się pewną inwencją, aby uzyskać określone efekty. Warsztaty poprowadzi Anna Juozulinas, znawczyni i miłośniczka Japonii.

 • Gawędziarsko-twórcze warsztaty rodzinne odbędą się 29 stycznia o godz. 17.00. Zapisy pod numerem tel.: 661 591 544. Wiek dzieci: 3-7 lat.

Na warsztatach Agata Półtorak opowie baśń japońską pt. „Najpiękniejszy wachlarz”, w konwencji teatru opowieści kamishibai. W ramach plastycznej części spotkania uczestnicy wykonają motyle malowane na jedwabiu.

 • Kocykowe gry planszowe dla dzieci od lat 7 – codziennie w ferie w godz. 12.00-15.00. Wstęp wolny. Planszówki to idealny sposób na zimowe popołudnie. Warto przyjść i wybrać coś dla siebie. Można zabrać ze sobą kolegów, siostrę, brata i rodziców.

Filia Kamionka, ul. Mazowiecka 26

 • Warsztaty z tworzenia map przestrzennych odbędą się 30 stycznia i 8 lutego o godz. 16.00. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 605 787 330.

Uczestnicy warsztatów wspólnymi siłami wykonają u udekorują wielkoformatową makietę wymyślonego lądu.

 • Warsztat małego projektanta „Karnawał w Wenecji” – zajęcia warsztatowe stworzone z myślą o małych projektantach mody. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię karnawału w Wenecji, a następnie sami zaprojektują i własnoręcznie wykonają specjalną festiwalową kreację, a także dodatki do niej w postaci masek weneckich. Zajęcia odbędą się 2 i 9 lutego w godzinach 10.00-13.00. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 605 787 330.

Filia Broadway, ul. Kolberga 9

 • Kino Młodego Widza będzie działać 1 i 12 lutego w godzinach otwarcia. Chcesz obejrzeć film, jednak nie masz możliwości, by zrobić to w domu? Marzy ci się prywatna sala kinowa? Broadway oferuje stanowisko filmowe, przy którym będziesz mógł obejrzeć dowolny film wybrany z oferty filii. Co więcej, będą mogły z niego korzystać jednocześnie dwie osoby, a więc będziesz mógł przyjść w towarzystwie przyjaciela, aby wspólnie cieszyć się seansem. Oprócz tego na każdego uczestnika czekać będzie ciepła herbatka owocowa oraz popcorn.

Oferta skierowana do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Dzieci do 8 r.ż. muszą pozostawać pod opieką osoby dorosłej. Zapisy najpóźniej dniu roboczym poprzedzającym zajęcia pod nr 519-720-786.

 • Kącik młodego gracza

Nie masz pomysłu na feriowy piątek? Zaproś bliską osobę – rodzica, rodzeństwo lub przyjaciela i skorzystaj z kącika z grami planszowymi, logicznymi i karcianymi. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zajęcia: 2 i 9 lutego, w godz. 10.00- 14.00. Wstęp wolny.

 • Akademia Małego Czytelnika – z okazji zbliżających się Walentynek Broadway zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na warsztaty robienia kartek walentynkowych. Zajęcia odbędą się 6 lutego, w godz. 16.30-18.00. Zapisy najpóźniej dniu roboczym poprzedzającym zajęcia pod nr 519-720-786.

Miniteka, ul. Jakuba Goyki 1

 • Teatrzyk Pacynka Przedstawia „Kogutek i kurka”, 29 stycznia, godz. 17.00. Po spektaklu odbędą się zajęcia plastyczne. Zapisy pod numerem tel. 519 720 620.

„Kto jest najpiękniejszy?” – przedstawienie 5 lutego, godz. 17.00. Zapisy pod numerem tel. 519 720 620. Po spektaklu zapraszamy na zajęcia plastyczne

 • Astro środy dla dzieci w wieku 6-12 lat. To zajęcia, na których dzieci stworzą własne, świecące w ciemności kosmosy i zbudują stację kosmiczną. Zapisy pod numerem tel. 519 720 620. Zajęcia odbędą się 31 stycznia i 7 lutego o godz. 11.00.
 • Arcybajka – lubisz wymyślać fantastyczne historie i snuć opowieści? Spotkaj się z nami w zakątku baśni i przy pomocy StoryCubesów oraz kart z Dixita stwórzmy razem Arcybajkę. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat odbędą się 1 lutego o godz. 17.00. Zapisy pod numerem tel. 519 720 620.
 • Mikro i makro, czyli optyka dla smyka

Na zajęciach dzieci zobaczą dzięki zastosowaniu profesjonalnych mikroskopów i ogromnych szkieł powiększających to, czego nie widać gołym okiem. Prowadzący z Centrum Edukacji SmartLab wyjaśnią tajemnice kalejdoskopu oraz rozwiążą zagadkę złudzeń optycznych. Zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat odbędą się 8 lutego o godz. 17.00. Zapisy pod numerem tel. 519 720 620.

Sopoteka, ul. Kościuszki 14

 • Japonia, której nie znacie

Na godzinnych warsztatach każdy z uczestników będzie miał okazję w zabawny i przystępny, sposób poznać Japonię. Warsztaty dla dzieci od lat 10 odbędą się 31 stycznia i 7 lutego o godzinie 16.00. Obowiązują zapisy na: sopoteka@mbp.sopot.pl

 • Odczarowujemy… wilki i dziki

Przyrodnicze warsztaty śladami dwóch dużych polskich ssaków, podczas których prowadzący postarają się odczarować złą prasę tych pięknych i ważnych dla naszego ekosystemu zwierząt. Zajęcia dla dzieci o 8 roku życia odbędą się 29 stycznia i 5 lutego o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Gra terenowa, warsztaty, pokazy, oprowadzanie po wczesnośredniowiecznym grodzie, ognisko… A wszystko przez sześć zimowych tygodni. Grodzisko w Sopocie zachęca do skorzystania ze specjalnych atrakcji w okresie ferii. Program wydarzeń został stworzony z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, ale też o turystach odwiedzających Sopot zimą. Ferie 2024 na Grodzisku potrwają od 17 stycznia aż do 25 lutego, czyli nie tylko w terminie ferii dla województwa pomorskiego, lecz przez prawie cały okres ferii ogólnopolskich.

„Podróż do przeszłości” – ferie zimowe na Grodzisku w Sopocie

 • Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63
 • Od 17 stycznia do 25 lutego 2024 r., w każdym tygodniu od środy do niedzieli
 • Wstęp biletowany – aby skorzystać z atrakcji w wybranym dniu, należy kupić bilet wstępu do Grodziska w Sopocie (w kasie na miejscu). Bilet normalny: 15 zł, ulgowy: 12 zł, rodzinny: 40 zł.
  Od środy do piątku do ceny biletu doliczamy 5 zł opłaty edukacyjnej.
  Ulgi i zwolnienia z opłat można sprawdzić w zakładce Bilety.
 • Rezerwacja miejsc – zapisy prowadzone są na zajęcia „Życie łowców mamutów" oraz „Dawne rzemiosło wojenne". Szczegóły w programie niżej.

 Od środy do piątku

• 10.00-10.45 | Życie łowców mamutów – opowieść połączona z pokazem replik prehistorycznych narzędzi i broni. Na te zajęcia trzeba zarezerwować miejsce. Zadzwoń: 58-340-66-00.

Czy 20 tysięcy lat temu cała Europa była pokryta śniegiem i lodem? W co ubierali się nasi dalecy przodkowie z epoki lodowcowej? Czy łowcy mamutów polowali tylko na mamuty? Jak rozpalali ogień ludzie paleolitu? Weź udział w zajęciach, a poznasz odpowiedzi!

• 11.00-11.45 | Dawne rzemiosło wojenne – opowieść połączona z pokazem replik wczesnośredniowiecznej broni. Na te zajęcia trzeba zarezerwować miejsce. Zadzwoń: 58-340-66-00.

Jak walczyli Słowianie, a jak wikingowie? Na czym polegała „walka partyzancka” Słowian? Zobacz na własne oczy: miecze, topory, tarcze, hełmy i pancerze.

• 11.00-13.00 | Gra terenowa

Wejdź w buty mieszkańca małej wczesnośredniowiecznej osady. Przenieś się w czasie i poznaj „Życie na szlaku wczesnośredniowiecznych przygód”. Wciel się w postać sprzed wieków i dobrze odegraj swoją rolę. Czy zdołasz osiągnąć równowagę między pracą a rozrywką? Czy zdobędziesz szacunek swojej społeczności? Czy będziesz umiał(a) czerpać z bogatej kultury wczesnego średniowiecza? To emocjonujące doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Razem odkrywajcie tajemnice, wyzwania i radości życia codziennego w historycznym świecie!

Na przejście całej gry potrzeba około pół godziny, dlatego dołączyć można najpóźniej o godzinie 12.30.

• 13.00-14.00 | Zwiedzanie grodu z przewodnikiem i ognisko

Wspólnie zagłębimy się w historię miejsca. Podczas oprowadzania poznacie dzieje grodu, a także życie codzienne ludzi, którzy mieszkali tu przed wiekami, ich rzemiosła i zwyczaje. Wejdziecie do zrekonstruowanych chat z wczesnego średniowiecza. Zobaczycie repliki dawnych narzędzi pracy.

Na majdanie będzie płonąć ognisko. Zapewniamy kijki do kiełbasek, jedzenie trzeba przynieść samemu.

Sobota

• 11.00-13.00 | Warsztaty w obozowisku z epoki kamienia

Spotkaj prehistorycznego łowcę! Zajrzyj do jego szałasu i posłuchaj opowieści o życiu w epoce lodowcowej. Zobacz z bliska repliki broni łowieckiej i narzędzi używanych w paleolicie. Opanuj sztukę posługiwania się miotaczem oszczepów. Spróbuj trafić do celu pradawnymi kijami rzutowymi (to nie takie łatwe).

Niedziela

• 11.00-13.00 | Pokazy kowalstwa

Ogień ma wielką moc! Ale potrzeba wprawy, aby go ujarzmić. Zobacz, jak kawałek żelaza przemienia się w precyzyjne narzędzie. Obserwuj kowala przy pracy. Jego metody i narzędzia będą takie, jak w średniowieczu. Posłuchaj opowieści o blaskach i cieniach tego wymagającego rzemiosła.

Podczas wizyty w Grodzisku w Sopocie dzieci i młodzież do 16 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.

W czasie ferii Grodzisko w Sopocie nie organizuje innych zajęć edukacyjnych ani lekcji muzealnych.

Więcej informacji na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Ferie na grodzisku w Sopocie.


Teatr Atelier

• Joga w Teatrze 5-9.02.2024

Połączenie jogi, zajęć mindfulness oraz relaksu (trening relaksacji Shulza oraz Jacobsona w wersji dla dzieci). Dla młodszych dzieci elementy z wyrażania emocji, inspirowane tańcem 4 żywiołów.

W ramach treningu uważności w każdy dzień ferii pod lupę będzie wzięty jeden zmysł. W pierwszy dzień dzieci ćwiczą zmysł smaku, drugiego zmysł węchu, kolejnego zmysł wzroku, potem zmysł słuchu i na koniec dotyk. Zmysł równowagi będzie ćwiczony codziennie podczas zajęć jogi. Zajęcia będą okazją do odkrywania i poznawania wiedzy i różnych ciekawostek na temat ciała i percepcji. Codziennie podczas zajęć będzie wykorzystywany nebulizator z olejkami eterycznymi dostosowanymi do wieku dzieci.

Prowadzenie zajęć – Pani Ewa Lis – mama 6 letniej Melisy, absolwentka studiów „Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży” oraz psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dyplomowana instruktorka jogi. Na co dzień prowadząca zajęcia z jogi w Teatrze Atelier.

Zajęcia odpłatne 250 zł/tydzień. Dzieci biorące udział w zajęciach, za darmo mogą wejść do kina.

• Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym w podziale na grupy wiekowe 6-9 lat, 10-12 lat, w godzinach 10:00-14:30.

Grupa 6-9 lat

10.00-12.00 joga sala prób

12.00-12.30 przerwa

13.00-14.30 kino – od 6.02.2024 r. – scena

Grupa 10-12 lat

11.00-12.30 kino – scena

13.00-15.00 joga – sala prób

Wejściówki do nabycia w Teatrze przed wydarzeniem. Opłata za zajęcia w dniu pierwszego spotkania w Teatrze, kartą lub gotówką.

• Kino dla dzieci w Teatrze Atelier - filmy z Nowych Horyzontów

Filmy 6+ w godzinach 13.00-14.30

6.02.2024 – „Jak ocalić smoka”

7.02.2024 – „Magiczne zwierzęta”

8.02.2024 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”

9.02.2024 – „Operacja mumia”

Filmy 10+ w godzinach 11.00-12.30

6.02.2024 – „Moje życie to cyrk”

7.02.2024 – „Dzika banda”

8.02.2024 – „Lato, kiedy nauczyłam się latać”

9.02.2024 – „Jestem Wiliam”

Wejściówki: 10 zł do nabycia w Teatrze przed rozpoczęciem seansu.

Spektakl „Kosz” wraz z warsztatami dla dzieci 1-9 lat

„Kosz” w reż. Piotra Srebrowskiego przeznaczony jest dla dzieci od 1 do 9  roku życia, język nie stanowi bariery, przedstawienie opiera się na pantomimie i animacji przedmiotu. Spektakl ten jest często wystawiany na zagranicznych scenach w Niemczech czy Luksemburgu.

Po przedstawieniu na scenie wspólne warsztaty z twórcami spektaklu.

Specjalnie dla sopockiej widowni będzie reżyser spektaklu Piotr Srebrowski - aktor teatru Miniatura w Gdańsku, który ukończył studia aktorskie na wydziale lalkarskim. Będzie on czuwał nad budowaniem postaci przez najmłodszych, by po warsztatach wraz z Nimi i aktorami zrobić pokaz przed rodzicami. Dzieci uczestniczące będą miały okazję podjęcia rozmowy na temat ekologii, samoświadomości oraz odpowiedzialności za przyszłość, w której będą żyły.

Reżyseria: Piotr Srebrowski

Obsada: Dorota Sadowska, Martyna Janczewska, Jakub Piprowski

Kostiumy: Magdalena Kurek

Produkcja: Teatr 4 Miasto

Muzyka: John Bartmann

Data 5.02.2024 godz. 11.00 - scena

Czas trwania spektaklu wraz z warsztatami: do 1,5 godziny.

Wejściówki na spektakl w cenie 35 zł dostępne będą przed wydarzeniem w Teatrze Atelier.


Opera Leśna
 

• Magiczny Świat Opery Leśnej w Sopocie | spacery z przewodnikiem

W każdy czwartek lutego o godzinie 12.00 bezpłatne spacery z przewodnikiem po terenie Opery Leśnej.

Opera Leśna jest miejscem o znakomitej akustyce i ponad stuletniej historii, gdzie odbyło się wiele wydarzeń artystycznych, m.in. międzynarodowe festiwale piosenki, festiwale wagnerowskie, koncerty gwiazd światowej sceny muzycznej, widowiska, spektakle baletowe, festiwale chóralne.

Podczas spacerów posłuchać będzie można historii o ludziach tworzących magię tego miejsca, o muzyce i gwiazdach, występowały na unikalnej scenie leśnego amfiteatru. Uczestnicy spaceru będą mogli wejść do miejsc zazwyczaj niedostępnych – Klubu pod Sceną i garderób.

W rolę przewodników wcielą się osoby na co dzień zajmujące się organizacją, produkcją i promocją wydarzeń w Operze Leśnej.

Terminy: 1.02.2023, 8.02.2024, 15.02.2024, 22.02.2024, 29.02.2024

Godzina: 12.00

Formuła: spacer z przewodnikiem

Czas trwania: 60-75 minut

Dla kogo: dorośli, rodziny z dziećmi

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy. Zbiórka o godzinie 12.00, przy bramie Opery Leśnej.

Od 29 stycznia Opera Leśna będzie otwarta dla indywidualnych zwiedzających od 10.00 do 15.00 (ostatnie wejście o godzinie 14.30).

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...