Kobiety w centrum uwagi. Zapraszamy na II edycję Marca Sopocianek

Graf. Marta Frej

Festiwal zdrowia „Babki w kurorcie”, warsztaty, projekcje filmów, spektakle, wystawa, spotkania z autorkami książek, potańcówki, koncerty – to tylko część wydarzeń z bogatego programu Marca Sopocianek 2024 . Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre obowiązują zapisy, odbiór bezpłatnych wejściówek lub wejście na Kartę Sopocką. Start już 1 marca, zapraszamy także panów.

– Marzec w Sopocie należy do kobiet – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. – Ogromne zainteresowanie wydarzeniami podczas I edycji pokazało, że warto cykl rozwijać, uzupełniać program propozycjami z różnych dziedzin. Tak też się stało. Marzec Sopocianek 2024 to m.in. rozmowy i warsztaty dotyczące zdrowia kobiet, spotkania autorskie z pisarkami, warsztaty dotyczące różnych form przemocy czy dyskryminacji, a także warsztaty samoobrony i zajęcia na basenie. Będą też potańcówki, koncerty, spektakle, wernisaże, projekcje filmowe i dyskusje, a nawet Targi Pracy ze specjalną strefą dla kobiet. Mam nadzieję, że będzie to miesiąc, w którym sopocianki będą mogły zaopiekować się sobą, spojrzeć na swoje życie i potrzeby z różnych perspektyw. Zapraszam do udziału – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Sopockie Spotkania Kobiet

Marzec Sopocianek 2024 otworzą w piątek, 1 marca Sopockie Spotkania Kobiet w Sopotece. Gospodyni spotkania, Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu, do rozmowy zaprosiła Annę Pamułę, dziennikarkę i pisarkę. Obszary jej zainteresowań to prawa kobiet i problemy migracyjne. Anna Pamuła jest autorką książek: „Mamy do pogadania”, „Polacos” oraz „Wrzenie. Francja na krawędzi”. Współpracuje jako redaktorka i lokalna producentka z Martyną Wojciechowską. Wspólnie napisały bestseller „Co chcesz powiedzieć światu”. Razem z Martą Frej tworzy projekt „Tabubabki”.

Festiwal zdrowia Babki w Kurorcie

Współorganizowany przez stowarzyszenie Projekt Masterki festiwal rozpocznie się 1 marca o godz. 19.00 koncertem zespołu Sutari w Teatrze Atelier.

2 i 3 marca wypełnione będą:

  • wykładami m.in. o cyklu, dietetyce hormonalnej, okresie,
  • debatami o stracie, menopauzie, sporcie, zdrowiu psychicznym młodzieży,
  • warsztatami – samoobrona i asertywność, joga wzmacniająca, matka córka (o dojrzewaniu), medytacja w ruchu, komunikacja w relacjach, taniec w pracy z ciałem.

W programie także projekcja filmu, koncerty i czytanie performatywne.

Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Szczegółowy program festiwalu Babki w Kurorcie oraz linki do zapisów na wydarzenia znajdują się na stronie internetowej Projektu Masterki www.masterki.pl.

Warsztaty „Jestem silna, bo…”

Marta Frej i Danuta Sowińska poprowadzą w Mamuszki 14 warsztaty na temat różnych form przemocy, dyskryminacji, dbania o zdrowie psychiczne i pewność siebie. Warsztatom towarzyszyć będzie moblina wystawa 10 grafik, które powstały po internetowej akcji społecznej #jestemsilnabo. Autorka Marta Frej tworzy od kilku lat portrety osób opatrzone zdaniem zaczynającym się od słów: „Jestem sila/y/o, bo...”, cytując na portretach bohaterki i bohaterów, które i którzy kończąc zdanie próbując zdefiniować źródło swojej siły. W akcji wzięło udział ponad 2 tys. osób, dotąd powstało ok.80 portretów.

Terminy: 16 marca (godz. 16.00-19.00), 17 marca (godz. 12.00-15.00), UWAGA! ZMIANA TERMINU I GODZIN 22 marca (godz. 17.00-20.00) i 24 marca (godz. 12.00-15.00). Zapisy na stronie www.diversitypl.org

Potańcówki  

8 marca o godz. 19.00 zapraszamy na Mamuszki 14 na potańcówkę w stylu „Wielkiego Gatsby’ego” ze szkołą tańca Harlem Beats, muzyką na żywo, lekcją i pokazami tańca.

12 marca o godz. 17.00 do Teatru Atelier zapraszamy seniorów. Przygotowane są specjalne atrakcje dla pań.

Wernisaż w PGS i wykład w Muzeum Sopotu

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza 7 marca na wernisaż wystawy Anny Reinert pt. „Nie śpię gdy jest wojna”. Początek o godz. 18.00.

13 marca o godz. 17.00 w Muzeum Sopotu odbędzie się wykład Marii Molędy „Ukryte. O bieliźnie damskiej od XIX w. po początek XX w.”. Spotkanie towarzyszy wystawie „Moda, której nie widać. Bielizna i dodatki do ubioru od końca XIX w. do lat 30. XX w.".

Spotkania autorskie

Rozpoczną się one 5 marca spotkaniem autorskim z Anną Pamułą na temat książki „MAMY do pogadania”. Zapraszamy o godz. 17.00 do filia biblioteki Koc i Książka, ul. Kazimierza Wielkiego 14.

Z Pauliną Reiter, autorką książki „Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo” spotkać się będzie można 8 marca o godz. 18.00 w restauracji Do Brzegu (al. Mamuszki 2). Zapisy prze wydarzenie na FB https://tiny.pl/dh2tv.

Natomiast 19 marca, o godz. 18.00 Państwowa Galeria Sztuki  zaprasza na spotkanie z Katarzyną Białousz i Anną Budyńską, autorkami książki „Ach, zapach!”.

Koncert i wstęp na próbę generalną koncertu PFK

14 marca o godz. 19.00 zapraszamy na koncert pt. „Muzyka jest kobietą” w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Wstęp tylko z Karty Sopocką, liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w Teatrze Atelier, al. Mamuszki 2.

Ciekawą propozycją jest także udział w próbie generalnej koncertu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pt. „W poszukiwaniu wiosny”. Próba odbędzie się 21 marca o godz. 12.45 w Sali Koncertowej PFK Sopot. Wstęp tylko z Kartą Sopocką, po wcześniejszej rezerwacji mailowej biuro@pfksopot.pl bądź telefonicznej w godz. 10.00-14.00, nr 58 555 84 28

Księżniczkowy Dzień Kobiet

Będzie też coś dla najmłodszych. 7 marca o godz. 17.00  na Bal u królowej Rozalii zaprasza Miniteka. Zapisy osobiście w Minitece, ul. Jakuba Goyki 1 lub tel. 519 720 620

Zajęcia jogi

9 marca na Mamuszki 14, a 10 marca w Teatrze Atelier (zmiana lokalizacji) mamy z dziećmi (podział godzinowy ze względu na wiek dziecka) oraz seniorki będą mogły skorzystać z zajęć jogi, którą prowadzić będzie Ewa Lis.

Chodź na basen - zajęcia z aquaaerobiku

Zapraszamy do udziału zajęciach dla pań (od 16 lat) na pływalni krytej MOSiR przy ul. Haffnera 57. 3, 10, 17 i 24 marca, o godz. 9.00 i o godz. 10.00. Jedna sesja trwa 45 minut. Należy przyjść odpowiednio wcześniej, godzina rozpoczęcia zajęć oznacza start ćwiczeń w wodzie. Nie jest wymagana umiejętność pływania. Na ćwiczenia trzeba zabrać ze sobą ręcznik, czepek i klapki. Szafki są zamykane na elektroniczny klucz, który każda z pań otrzyma na recepcji. Zapisy na evenea.pl (Marzec Sopocianek). Limit osób na jedne zajęcia – 30 osób. Zajęcia przygotowane są dla posiadaczek Karty Sopockiej, którą należy okazać w recepcji.

Warsztaty samoobrony 

Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Haffnera 55 będzie można skorzystać z warsztatów samoobrony dla pełnoletnich sopocianek. Odbędą się one 9 i 10 marca o godz. 16.00. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 pod numerem tel. 58 52 13 852 lub mailowo: aleksandra.mojsa@um.sopot.pl.

Wydarzenie społeczno-kulturalne na Goyki 3

Zapraszamy 9 marca w godz. 11.00-14.00 do Art Inkubatora Goyki 3 na wydarzenie zatytułowane „Zaduch. Mamy dość!”. Najpierw będą rozmowy w kręgu o zachodzących w nas zmianach po buncie kobiet z 2020 r., a następnie głosy zostaną spisane i zostawione na przygotowanej do tego artystycznej tablicy w ogrodzie przy Goyki 3. 

Wydarzenie poprowadzi Lidka Makowska, kulturolożka i menadżerka kultury, łącząca aktywizm społeczny ze sztuką, obecnie od kilku lat trenerka praw człowieka i WenDo (feministycznej samoobrony i stawiania granic), przewodnicząca Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. 

Pokazy filmowe

Film „Totem” (reż. Lila Avilés), wzruszającą, pełną czułości historię o rodzinnych więzach w obliczu nadchodzącego pożegnania zobaczyć będzie można 12 marca, o godz. 19.00, w Teatr Atelier, al. Mamuszki 2. Bezpłatne wejściówki do odbioru w teatrze.

20 marca, o godz. 18.00 zapraszamy do Teatru Atelier na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Kanapa pachnąca żywicą/Red couch story” w reżyserii Elżbiety Kinowskiej, od ponad trzech dekad zajmującej się filmem, fotografią i animacją kultury. „Kanapa pachnąca żywicą” to nie tylko pełna wyzwań logistycznych podróż przez Kanadę z czerwoną kanapą, obiektem utrudniającym życie, ale też próba charakterów Eli i Piotra, którzy zmierzyli się sami ze sobą. A to wszystko z miłości do Kanady, która stała się ich drugim domem. Po seansie zapraszamy na rozmowę z Elżbietą Kinowską, którą poprowadzi Agelika Swoboda. Liczba miejsc jest ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w teatrze.

Zajęcia z rękodzieła

Filc będzie bohaterem zajęć z rękodzieła, które 8 marca o godz. 10.00 organizuje Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców przy ul. Młyńskiej 11.

Targi Pracy

Sopockie Targi Pracy ze specjalną ofertą dla kobiet odbędą się 20 marca, w godz. 10.00-13.00, na Mamuszki 14. Współorganizatorem wydarzenia jest Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

Przyjaciółki Sopotu i Life Design

Podczas I edycji Marca Sopocianek odbyło się inauguracyjne spotkanie Klubu Kobiet Przyjaciółki Sopotu. Jedną z aktywności Klubu była praca z Magdaleną „Bąbel” Adamowską (kreatorką sopockiego życia kulturalnego) nad spektaklem pt. „#odwagawyszywane”. Jego premiera odbędzie się 22 marca o godz. 18.00 w Teatrze Atelier. Po przestawieniu, w ramach prowadzonego przez Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców cyklu Life Design, zapraszamy do rozmowy z aktorkami amatorkami, które wezmą udział w premierze.

Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców przygotowało także spotkanie o Przedsiębiorczości w ramach cyklu Life Design. Odbędzie się ono 15 marca o godz. 18.30, w siedzibie przy ul. Młyńskiej 11.

Spektakl o sprawach damsko-męskich

Zakończeniem Marca Sopocianek będzie uczta teatralna. 24 marca o godz. 19.30 Teatr Czwarte Miasto pokaże spektakl „Kłopoty małżeńskie”. To komedia z żartem i dystansem pokazująca odwieczną damsko-męską walkę o dominację, o równouprawnienie, czyje oczekiwania są w związku zaspokojone, a czyje zawiedzione. Przedstawienie odbędzie się w Teatrze Atelier, al. Mamuszki 2, liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w teatrze

Wszystkie wydarzenia w ramach Marca Sopocianek są bezpłatne.

Organizator: Miasto Sopot
Partnerzy: stowarzyszenie Projekt Masterki, Teatr Atelier, Centrum kultury Mamuszki 14, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Muzeum Sopotu, Goyki 3 Art Inkubator, Biblioteka Sopocka, diversityPL, Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, fundacja Artformacja 22, Straż Miejska w Sopocie, Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...