Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Zajęcia na zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem: edukacja@pgs.pl, kuratorzy@pgs.pl Bilety: 3 zł od osoby

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Zajęcia na zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem: edukacja@pgs.pl, kuratorzy@pgs.pl

Bilety: 3 zł od osoby

 

Kącik gier planszowych

Zajęcia dla młodzieży w wieku 12-18 lat, grupy do 20 osób

Czas trwania: 60 minut

Materiały zapewnia organizator

 

„Quiz kultura i sztuka Polska”

Polska kultura i sztuka w przeszłości jak i współcześnie odgrywa istotną rolę
w kulturze europejskiej i światowej. Osiągnięcia polskich twórców i artystów niejednokrotnie prezentowały najwyższy światowy poziom. „Quiz kultura i sztuka Polska” to emocjonująca gra i zabawa, w której można sprawdzić i wzbogacić swoją wiedzę na temat polskiego filmu, malarstwa, architektury, teatru, muzyki, a także wielu wybitnych polskich twórców i artystów. (opis producenta)

 

Obiegi Kultury

Obiegi kultury to wielkoskalowa gra planszowa, która w sposób humorystyczny przedstawia kilka ról przyjmowanych w sferze kultury. Gra powstała z inspiracji raportem Obiegi kultury i po raz pierwszy została zorganizowana podczas festiwalu Kultura 2.0 w 2012 roku.

Gracz może wcielić się w jedną z trzech postaci: muzyka, asa kultury lub właścicielki teatru. Wyboru dokonuje losowo, a cel gry zależy od wylosowanej roli. W przypadku muzyka głównym zadaniem jest wydanie płyty, na co potrzebuje nagrać wystarczającą ilość utworów w Sali prób. As kultury ma osiągnąć stare dobre katharsis poprzez zdobycie jak największej liczby punktów kultury. Właścicielka teatru zaś chce wystawić spektakl na co potrzebna jest odpowiednia ilość udanych prób i złotych kulturalnych. (opis: Ninateka)

 

Duchy w Galerii

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-13 lat, grupy do 20 osób

Czas trwania: 90 minut

Materiały zapewnia organizator

Punkty gry znajdują się w zwykle nieudostępnianych dla widzów miejscach lub miejscach mało przez nich znanych: szatni, w czytelni, w windach, w biurze lub sali konferencyjnej. Do każdego miejsca docierają z koordynatorem.

W każdym z punktów przygotowane jest stanowisko, dotyczące nieżyjącego już artysty, którego duch nawiedza daną część galerii. Duchy te pojawiają się tylko w nocy, dlatego uczestnicy nigdy ich nie spotkają. Zostawiły jednak listy ze swoim testamentem: okazuje się, że wielcy artyści tacy jak: Leonardo da Vinci, Picasso, Jacek Malczewski, Vincent van Gogh, Rubens, Monet, Chełmoński i Michał Anioł pozostawili po sobie mnóstwo niedokończonych spraw! W swoich listach proszą uczestników gry o wykonanie zadań, na których im nie wystarczyło życia: dokończenie rysunku, rozwiązanie zagadki, zatytułowanie dzieła, które pozostało bez tytułu, przekazanie ważnej informacji jednemu z pracowników galerii, wymyślenie historii obrazu, samodzielne stworzenie dzieła (kolażu, asamblażu) według instrukcji pozostawionej przez artystę, dotarcie do wskazanego punktu na mapie (np. przed galerią gdzieś przy wejściu) i pozostawienie tam specjalnego znaku kredą oraz wymyślenie wierszyka na temat danego obrazu. Wykonanie wszystkich zadań sprawi, że duch artysty będzie mógł spokojnie odejść z galerii, więc każdy z uczestników jest bohaterem, przed którym stoi misja do spełnienia.

Dzięki uczestnictwu w grze dzieci poznają tajemnicze zakamarki galerii. Jest to wyjątkowa okazja, by poznać PGS od podszewki: tajemnicze przejścia w budynku oraz pracowników. Dowiedzą się także podstawowych informacji o najważniejszych malarzach w historii, a także będą kształcić swoje zdolności plastyczne, rozwijać wyobraźnię, spostrzegawczość i logiczne myślenie.

 

Zostań performerem

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat, grupy do 25 osób

Czas trwania: 60 minut

Materiały zapewnia organizator

Performance to działanie z pogranicza teatru i gestu twórczego, mającego swoje korzenie w malarstwie Jacksona Pollocka. Artysta i dzieło są tutaj jednym, a proces tworzenia jest najważniejszy. Performer wyraża poprzez swoje ciało określone treści, komunikując je w sposób jednorazowy i niepowtarzalny swojej publiczności. Performer używa ograniczonych środków przekazu – może malować swoje ciało lub jakiś przedmiot, owijać się folią lub różnymi tkaninami, które mają znaczenie symboliczne. Uwaga! Performens to jednak nie teatr – tutaj nie ma ról ani bohaterów. Nie ma też scenariusza ani kwestii do wyuczenia. Performer milczy, ewentualnie wypowiada jedno ważne słowo, jednak głównie poprzez gesty i mimikę może wyrazić myśl, którą chce przekazać. Performance to nierzadko wydarzenie mające za zadanie zaskoczyć widza, więc trzeba być kreatywnym! Przez 45 minut dzieci pod kierunkiem koordynatora będą przygotowywały się w grupach do występu na zadany temat. Na koniec zaprezentują swój pierwszy w życiu performance.

 

Rodzinny deptak off

Warsztaty dla dzieci w każdym wieku i ich rodzin, również dla seniorów z wnukami, grupy do 10 osób

Czas trwania: 90 minut

Należy zabrać ze sobą: aparat cyfrowy z łączem USB lub telefon komórkowy

Stwórz własny scenopis, nakręć film z tzw. off'u, czyli „z ręki” wykonaj montaż, a potem pokaz go publiczności na żywo (wyświetlany na ekranie galerii). Publicznością będą liczni przybywający już nadmorscy turyści. Tematem filmu mają być twoi bliscy, bohaterzy tzw. Monciaka, oraz oczywiście ty sam!

Weź mamę, tatę, a może twój kolega czy koleżanka są już ci, tak bliscy, że mógłbyś ich wpisać rodzinne grono?

Pamiętaj, aby realizowany film był nie tylko studium postaci, ale może nawet performatywną sytuacją, kadrem i okiem reżysera?

Przyjdź do nas jeśli chciałbyś stworzyć swój własny ekranowy pamiętnik, album, niebanalną pamiątkę znad morza!

W ramach projektu odbędzie się krótki kurs montażu filmowego.

 

KlimatyMolo

Warsztaty dla dzieci w każdym wieku i ich rodzin, grupy do 10 osób

Czas trwania: 90 minut

Należy zabrać ze sobą: aparat cyfrowy z łączem USB lub telefon komórkowy

Tym razem molo może być na Twojej fotografii. Czy potrafisz znaleźć taki kadr architektury i tak go odmienić, aby molo widniało na nim jak nowy pejzaż letnio/zimowy?

Pomożemy Ci stworzyć makietę panoramy molo w różnych sferach pogodowych i krajobrazowych. Twoim zadaniem będzie zaprojektowanie nowego lądu, wyspy molo!

Po wykonanej realizacji zrób zdjęcie i wydrukuj je u nas! Podczas warsztatu zostaną wykorzystane materiały recyklingowe.

 

WARSZTATY TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „USKRZYDLENI. PAWEŁ ALTHAMER I GRUPA NOWOLIPIE”

Autorka warsztatów: JOANNA ŚWIERCZYŃSKA

W trakcie trwania wystawy przez miesiąc (LIPIEC) w PGS będą odbywały się specjalne warsztaty.

Wstęp na zajęcia bezpłatny; obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Rezerwacji proszę dokonywać na adres mailowy:
edukacja@pgs.pl; kuratorzy@pgs.pl

 

Moje wymarzone miasto

czas trwania ok. 2 godziny – dzieci /ilość dzieci uzależniona od ilości opiekunów, którzy pomagają (grupa nie więcej niż 25 osób)
Podczas zajęć dzieci zmienią się w  małych architektów/urabnistów a przede wszystkim w wizjonerów. Przy pomocy prostych materiałów i wspaniałym dziecięcym pomysłom zbudujemy niezwykłe miasto pełne domów, mostów, ulic, parków placów zabaw dla dzieci itp.

Podczas warsztatu plastycznego, uczestnicy będą mogli uruchomić własną wyobraźnię, zainspirować się dokonaniami wybitnych awangardowych architektów. - np. Hundertwasser, Gaudi

Potrzebne materiały: farby wodne, pędzle; kartony małe, duże- pozostałe po różnego rodzaju opakowaniach. Naczynia na wodę,  papier z roli.


 „Partyzanckie ogrodnictwo” czas trwania ok.  2 godziny (grupa ok. 20 osób)
Pracujemy pod przewrotnym hasłem „partyzanckiego ogrodnictwa” („guerrilla gardening”). Zamysł artystyczny polegał na twórczym przekształceniu roślin, kamieni, a także materiałów plastycznych w małe instalacje, tak aby następnie znalazły swoje miejsce w szparach, dziurach w chodnikach, otworach w ścianach itp. W ten sposób postaramy się zwrócić uwagę przechodniów i mieszkańców na fakt ze „małe jest piękne”

Potrzebne materiały: rośliny- dzieci mogą je zerwać na pobliskim trawniku (wykluczone są rośliny zasadzone w kwietnikach)- chodzi o małe roślinki ewentualnie można użyć kwiatów sztucznych. Małe kamyki, małe plastikowe pudelka, taśma klejąca, gumka, wstążki, kolorowy papier itp. Wykonane prace dzieci zabierają ze sobą i szukają miejsca aby je umieścić.

Wspólne malowanie na roli papieru – czas trwania ok. 2 godz dorośli lub/i dzieci np. rodzice z dziećmi/ dziadkowie z wnukami

Praca polega na rozwinięciu papieru z roli na podłodze. Papier przyklejamy taśma do podłoża. Uczestnicy zabawy kładą się na dowolnie wybranym kawałku papieru w dowolnej pozycji. Druga osoba odrysowuje kontur postaci przy pomocy bardzo grubego markera. Po zakończeniu odrysowywania postaci powstały „Fryz” zostaje wypełniony kolorami. Uczestnicy wybierają sobie dowolna postać do pokolorowania. Tematem fryzu może być np. mój stan ducha w danej chwili-ja zadowolona, smutna itp. lub całkowity brak tematu.

Potrzebne materiały: papier z roli, taśma do przyklejania, markery kolorowe, farby wodne pędzle

 

Maski

czas trwania ok. 2 godz-dzieci  /ilość dzieci uzależniona od ilości opiekunów którzy pomagają (nie więcej niż 25 osób).

Z miękkiego kartonu falistego lub zwykłego kartonu wycinamy maskę wielkości twarzy z otworami na oczy i usta, malujemy markerami, doczepiamy tasiemki aby moc umieścić je na twarzy.  Maski mogą przedstawiać np. stwory morskie lub uczestnicy zabawy mogą swobodnie narzucać tematy przedstawiający maskę.

Potrzebne: karton falisty lub zwykły, nożyczki, noże do papieru, markery kolorowe, tasiemka

 

Namiot duchów

wszyscy jesteśmy Indianami- czas trwania 2+2 godziny-dzieci  /ilość dzieci uzależniona od ilości opiekunów którzy pomagają  (nie więcej niż 25).

Rozmowa z dziećmi (rozmowa dotyczy innych kultur, stylu życia i sztuki) oraz  rysowanie motywów indiańskich, które potem znajda się na tipi. Dzieci na papierze z roli rysują postacie zwierzęta namioty i wszystkie te elementy które kojarzą się im z kultura Indian. Artystka- autorka warsztatów pomaga pokazując ilustracje do inspiracji.

Następnie przy pomocy 2 dorosłych osób dzieci montują tipi we wskazanym miejscu w galerii.

Następne warsztaty/kontynuacja to przeniesienie rysunków powstałych na papierze na materiał, którym pokryte jest tipi. Namiot przez jakiś czas pozostanie w galerii,  aby inni odwiedzający mogli również coś dorysować.

Potrzebne: papier z roli, markery kolorowe dziecięce, szkielet namiotu -tipi, białe/jasne płótno do stworzenia powierzchni namiotu, farby wodne, pędzle

 

Malowanie wspólne na płótnie

czas trwania ok. 2 godz -seniorzy 10-12 osób
Materiał dowolnego koloru przykrywający stół do pracy dla 10-12 osób. Uczestnicy zajęć rysują na mim wspólna prace pt „Mój autoportret” albo portret wybranej osoby z kręgu uczestników warsztatów. Wspólna praca wykonywana jest dowolnymi materiałami malarskimi które się łącza i pokrywają płótno w całości.

* Prace podobne wykonywane są na zajęciach Grupy Nowolipie

 

Łańcuch rąk

czas trwania ok. 2 godz -seniorzy/dorosli/dzieci 10-12 osob

Zajęcia polegają na wybraniu sobie osoby towarzyszącej i ustaleniu jaką „rzeźbę” stworzymy. Uczestnicy mogą też pracować indywidualnie bez osoby towarzyszącej. Rękę lub ręce zanurzamy w masie plastycznej-dentystycznej tzw. alginacie aż do stężenia masy (masa nie alergizuje i jest całkowicie bezpieczna dla rak) następnie wyjmujemy dłonie i wlewamy w powstałe otwory gips dentystyczny. Gips tężeje ok 20 min do pół godziny. Powłokę alginatową zdejmujemy z rzeźby i gotowe. Po całkowitym wyschnięciu można rzeźbę malować, najpierw jednak łączymy powstałe prace w jeden „łańcuch”.

Potrzebne: alginat jedna torebka na osobę (dzieci 1 torebka na 2 osoby) gips dentystyczny, pojemniki do rozmieszania z wodą alginatu. Pojemniki do których uczestnicy wkładają ręce do odlania formy.

* MATERIAŁY NA WARSZTATY ZAPEWNIA ORGANIZATOR

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...