Prawie 4 mln zł dla rowerzystów. Nowe inwestycje unijne w Sopocie

Rowerzyści jadą ścieżką rowerową
Fot. Fotobank.PL/UMS

Dobra wiadomość dla mieszkańców województwa i turystów, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Sopot otrzyma 3,8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych, za które rozbuduje ścieżki rowerowe i utworzy nowe miejsca postojowe dla rowerzystów.

 

7 grudnia podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 – odcinek Sopot”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sopot poprawi stan ścieżek rowerowych i dostosuje je do standardów międzynarodowych. W ramach projektu zostanie zbudowany sopocki odcinek, który będzie częścią Międzynarodowej Trasy Rowerowej R-10. Remont będzie polegał m.in. na przebudowie nawierzchni ścieżek, o łącznej długości około 3,4 km oraz budowie trzech nowych miejsc postojowych dla rowerzystów:

  • przy molo od strony Gdańska,
  • przy granicy z Gdynią w Parku Północnym,
  • przy Sopockim Klubie Żeglarskim i WOPR.

Ścieżki rowerowe będące elementem trasy międzynarodowej R-10 nie spełniają obecnie wymaganych, światowych standardów z następujących powodów:

  • niedostateczna jakość nawierzchni istniejących tras oraz niedostateczna szerokość trasy rowerowej: ścieżki rowerowe w wielu miejscach mają zniszczoną oraz przestarzałą nawierzchnię wykonaną z kostki fazowanej oraz popękanego, wielokrotnie łatanego asfaltu, które to nawierzchnie powodują drgania roweru podczas jazdy i pogarszają komfort jazdy rowerzystów;
  • w wielu miejscach ścieżka nie posiada szerokości odpowiadającej natężeniu ruchu na trasie, co w sytuacji gdy dodatkowo brak jest rozdzielenia ruchu pieszego i rowerowego stwarza niebezpieczeństwo dla obu kategorii użytkowników;
  • Niewłaściwe i niedostateczne oznakowanie trasy rowerowej: brak jest oznakowana zgodnego ze standardami Euro Velo 10, brak informacji dotyczących: odległości do najbliższych miast, kierunków do parkingów rowerowych, atrakcji oraz informacji o znacznych nachyleniach terenu na trasie;
  • brak odpowiedniej liczby miejsc postojowych. Aktualnie wzdłuż trasy odczuwalny jest znaczny niedobór miejsc postojowych dla osób nią podróżujących. Na całej długości sopockiego odcinka znajduje się tylko kilka ogólnodostępnych miejsc postojowych zgrupowanych w dwa małe parkingi, co jest niewystarczające w stosunku do istniejących i planowanych potrzeb.

Co się zmieni?
Przedmiotem projektu jest przebudowa i oznakowanie istniejących sopockich ścieżek rowerowych (o łącznej długości 3,41 km z istniejących 5,6 km, leżących w ciągu R-10), będących elementem międzynarodowej trasy rowerowej R-10:

  • odcinek na Alei Niepodległości (w tym odcinek w ul. Haffnera),
  • odcinek na al. F. Mamuszki,
  • odcinek na al. Wojska Polskiego w Sopocie (na odcinku od Molo do granicy z Gdańskiem).

Projekt jest częścią przedsięwzięcia strategicznego „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9”, będzie realizowany od kwietnia 2018 r. do grudnia 2020 r.

Inwestycja będzie realizowana przez miasto, w ramach przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego w zakresie rozwoju turystyki.

 

Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10
i Wiślana Trasa Rowerowa R9 – odcinek Sopot

Wartość projektu: 9,6 mln zł
Dofinansowanie unijne: 3,8 mln zł

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...