Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe nagrodzone

Jury oceniające szopki
Fot. MOPS Sopot

W Sopocie odbyło się wyjątkowe przedświąteczne spotkanie z twórczością osób z niepełnosprawnością intelektualną – rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę. Do dziewiątej edycji zgłoszono prace przygotowane przez uczestników środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej oraz dziennych domów pobytu z województwa pomorskiego.

Prace są przepiękne, wykonane z użyciem oryginalnych materiałów, np. kamieni, muszelek, słomy czy zapałek – mówi Krystyna Kalańska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, który już po raz dziewiąty zorganizował konkurs na sopocką szopkę.

Co roku pojawiają się jakieś nowe zaskakujące elementy, pokazujące niezwykle bogatą wyobraźnię i kreatywność osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Wybór był bardzo trudny, więc jury pod przewodnictwem sopockiej rzeźbiarki Izabeli Smolany, postanowiło przyznać dwie pierwsze, dwie drugie i dwie trzecie nagrody – mówi Andrzej Czekaj, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Zostało również przyznane wyróżnienie Prezydenta Miasta Sopotu, Dyrektora MOPS w Sopocie oraz nagroda publiczności.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodką niespodziankę oraz świece z wosku pszczelego wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS w Sopocie, a osoby nagrodzone dodatkowo puchary. Organizatorzy zapewnili niepowtarzalną, świąteczną atmosferę oraz poczęstunek przygotowany w pracowni kulinarnej sopockiego ośrodka. W świąteczny nastrój wprowadziły kolędy w wykonaniu Julity Kopczyńskiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie.

Ideą konkursu jest propagowanie twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także kultywowanie naszych polskich tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Szopka jest istotnym elementem tej tradycji.  

Sopockie Szopki Bożonarodzeniowe będzie można oglądać w Urzędzie Miasta Sopotu od 14 grudnia 2017 r. do 2 stycznia 2018 r. Następnie do 7 stycznia prace będą prezentowane w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul. Kolejowej 14.

Laureaci konkursu IX Sopocka Szopka Bożonarodzeniowa

I miejsce

 • praca grupowa uczestników Dziennego Domu Pobytu w Sopocie
 • Adam Syska z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy PSONI koło w Słupsku

II miejsce

 • Anna Jońca ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Okrągłej Łące
 • praca grupowa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku

III miejsce

 • Jacek Gieorgica i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Sopocie
 • praca grupowa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lasowicach Wielkich

Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu

 • praca grupowa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku przy ul. Starogardzkiej

Nagroda Dyrektora MOPS Sopot

 • praca grupowa wykonana przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji Maja z Gdańska

Nagroda Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS Sopot

 • Ryszard Czynszak ze Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS Sopot

Nagroda Publiczności

 • praca grupowa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie

Wyróżnienie

 • Anna Butkiewicz, Małgorzata Abraham ze Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS Sopot
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...