Kolejne sopockie rodziny wylosowały mieszkania

Chłopczyk losuje kartę mieszkania
Fot. Fotobank.PL/UMS

Poniedziałek, 25 czerwca, był szczęśliwym dniem dla 52 sopockich rodzin. Tego dnia odbyło się losowanie 50 mieszkań w nowych budynkach komunalnych przy ulicy Malczewskiego i 2 mieszkań przy ulicy Świemirowskiej (zbudowanych w 2009 r., zwolnionych przez poprzednich lokatorów).

Sopot wciąż, w zrównoważony sposób się rozwija. Atrakcyjność miasta prócz wielu niekwestionowanych pozytywnych zjawisk wywołuje również skutek uboczny w postaci wolnorynkowych cen mieszkań. Ma to bezpośredni wpływ na strukturę demograficzną miasta.

Aby wyhamować te trendy, Gmina podejmuje działania dwutorowo: na rzecz obecnych mieszkańców oraz mające na celu przyciągnięcie do Sopotu nowych mieszkańców, w szczególności młode rodziny z dziećmi. Jednym z elementów tej polityki jest realizowany od 2004 r. program nowego budownictwa komunalnego, finansowanego głównie z budżetu Gminy.

W budynku przy ulicy Malczewskiego wybudowano 60 mieszkań. Pięćdziesiąt spośród nich zostanie w poniedziałek rozlosowanych. Zostało 10 najmniejszych mieszkań, ponieważ  liczba rodzin minimum 3-osobowych spełniających kryteria regulaminowe była mniejsza od liczby lokali dwupokojowych.

Obecnie w tzw. dogrywce po zmianie dotychczasowych przepisów regulaminowych przewidziano możliwość ubiegania się o najem lokali 2-pokojowych przez gospodarstwa minimum 2-osobowe. Przewidziano także możliwość posiadania tytułu prawnego do zajmowania lokalu w mieszkaniowym zasobie GMS z warunkiem przekazania do dyspozycji dotychczas zajmowanego lokalu.

Na te pozostałe 10 mieszkań wpłynęło 69 wniosków, które są obecnie rozpatrywane i uzupełniane.

Sopocki Program Budownictwa Komunalnego

Sopot od 14 lat buduje mieszkania komunalne. W tym czasie, za kwotę prawie 43 mln zł, miasto wybudowało dla sopockich rodzin 240 mieszkań:   

  • 2004 – ul. Malczewskiego 5 B, 39 mieszkań
  • 2009 – al. Niepodległości, 59 mieszkań; ul. Zacisze, 16 mieszkań
  • 2014 – ul. Rzemieślnicza, 10 mieszkań; al. Niepodległości, 24 mieszkania.

Inwestycje przy wsparciu finansowym z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach  Funduszu Dopłat.

  • 2015 – ul. 3 Maja 18 a, 16 mieszkań
  • 2018 – ul. Malczewskiego 29, 60 mieszkań; ul. Świemirowska, 16 mieszkań

Miasto będzie kontynuować program budownictwa komunalnego.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...