Telefon Wsparcia Opiekuna

Fot. materiały prasowe

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie uruchomił specjalny numer telefonu dla osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, niesamodzielnymi, wymagającymi wsparcia ze strony innych osób. Pod numerem 58 341 83 18, w środy w godz. 10.00-13.00 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy.

Osoba, która musi się zmierzyć z opieką na niesamodzielnym krewnym często ma wiele pytań i wątpliwości. Stoi przed dylematem, jak przeorganizować codzienne życie, aby zapewnić właściwą opiekę. Nie wie, gdzie szukać pomocy, jak pielęgnować osobę leżącą, jak dostosować mieszkanie do potrzeb osoby niesamodzielnej.

Kompleksowe informacje o różnych formach wsparcia, a także pomoc psychologiczną, będzie można otrzymać dzwoniąc pod numer Telefonu Wsparcia Opiekuna 58 341 83 18. W środy w godz. 10.00-13.00 dyżuruje psycholog,  który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami starszymi, niesamodzielnym i ich rodzinami.

Opiekunowie rodzinni często izolują się od społeczeństwa, wstydzą się przyznać, że potrzebują wsparcia i pomocy, sami zmagają się z chorobą swojego bliskiego. Wieloletnia opieka nad chorym jest obciążeniem psychologicznym, może szybko doprowadzić do wyczerpania i zniechęcenia, dlatego tak ważne jest wzmocnienie opiekuna w jego codziennej trudnej roli – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

 – Każda choroba, szczególnie przewlekła, odciska piętno nie tylko na chorym, ale i wpływa na funkcjonowanie najbliższej rodziny – dodaje Małgorzata Chrzanowska, psycholog z sopockiego MOPS-u, która dyżuruje przy Telefonie Wsparcia Opiekuna. – Zapewnienie kompleksowego specjalistycznego wsparcia choremu i jego rodzinie może bardzo pomóc w ich wzajemnym lepszym funkcjonowaniu i poprawić jakość ich życia.

Warto w takiej sytuacji skorzystać z różnych form wsparcia, jakie oferują instytucje i organizacje pomocowe. Można np. otrzymać dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy likwidacji barier architektonicznych, wsparcie w formie usług opiekuńczych, skorzystać z transportu dla osób niepełnosprawnych czy wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego a także opieki dziennej w ośrodku wsparcia. O tych działaniach również będzie można uzyskać informację dzwoniąc na Telefon Wsparcia Opiekuna.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...