W Sopocie będzie nowy żłobek

Wizualizacja wnętrza sali żłobka z bawiącymi się dziećmi
Wizualizacja projektu Enone Architektura i Design Rafał Sokołowski z Pabianic

„Za szklanymi drzwiami zaczyna się świat dziecka, kolorowy i ciekawy” – czytamy w opisie zwycięskiej pracy w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowego żłobka w Sopocie. Mieszkańcy zdecydowali, że obiekt powstanie przy ulicy Obodrzyców 18-20. Autorem zwycięskiego projektu jest Enone Architektura i Design Rafał Sokołowski z Pabianic.

Drugie miejsce zajęła praca Łukasza Piankowskiego z Gdyni, trzecie – zespołu projektantów: Mateusz Krawczyk, Marek Frania, Jerzy Maciejewski, Justyna Pietrzykowska  z Koszęcina, Boronowa, Olsztyna i Łodzi.

Na konkurs wpłynęło 9 prac. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 8 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na przygotowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, będącej podstawą m.in. do uzyskania pozwolenia na budowę. Druga praca otrzymała nagrodę w wysokości 7 tys. zł, trzecia 5 tys. zł.

Z opisu zwycięskiej pracy:

Centralne miejsce parteru zajmuje obszerny hol, od którego odchodzą proste przestrzenie z szatniami, stanowiące przedsionki sal. Wyseparowane, a jednak tworzące jego część przestrzenie przed salami zapewniają wyizolowanie poszczególnych grup dzieci. Dla wygody strefy te nie są zamknięte, hol pozwala na kontakt pomiędzy dziećmi i rodzicami z różnych grup. Wejście do holu biegnie przez przedsionek. Dalej bezpieczeństwo dzieci zapewnia w pełni kontrolowane wejście z blokowanymi przeszklonymi drzwiami.

Hol jest wysoki. W jego połowie zlokalizowana została prosta klatka schodowa biegnąca na piętro i taras na dachu. Wysoki hol wpuszcza przez okrągłe okna światło na poziom parteru, wielobarwne płaszczyzny ścian tworzą miły klimat wnętrza ocieplony drewnem, zielenią, wygodnymi miękkimi pufami i kanapami w tęczowych barwach.

Sale podzielone zostały na strefy: zabawy – pracy – jedzenia, sypialnię i toaletę z wydzielonym magazynkiem. Sale połączone po dwie rozdzielają ruchome ściany umożliwiające ewentualne łączenie sal. Każda z sal ma szklaną elewacją otwierającą się na ogród i plac zabaw. Pomiędzy podłogą sali i trawą na zewnątrz przy każdej z sal powstał łącznik w formie drewnianego podestu z kolorowych desek zadaszony od słońca i deszczu. Sale oświetlone poprzez fasadę światłem dziennym, dodatkowo w ciągu dnia wspomaganym poprzez tuby solarne.

Powierzchnia zabudowy 683,10  m kw., powierzchnia użytkowa 813,75 m kw.

– Przy ocenie prac braliśmy pod uwagę rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne oraz koszty realizacji i późniejszego użytkowania – wyjaśnia Karol Gonera, przewodniczący sądu konkursowego, naczelnik wydziału Inwestycji UMS. – Podczas postępowania o udzielenie zamówienia z wolnej ręki będziemy proponować kilka zmian do projektu: w zaleceniach pokonkursowych zaproponowaliśmy zmianę niektórych rozwiązań funkcjonalnych oraz materiałów, które mają być zastosowane m.in. w konstrukcji oraz elewacji budynku – dodaje Gonera.

– Nowy żłobek wraz z działającym w sąsiedztwie przedszkolem stworzą spójną wczesnoedukacyjną całość. Wszystkie sopockie dzieci mają już zapewnione miejsce w przedszkolach, mam nadzieję, że budowa nowego żłobka sprawi, że sopocianie nie będą mieli także problemu z opieką nad młodszymi dziećmi – nie kryje radości Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...