Ekspresowe wsparcie z sopockiego MOPS

Osoba wybiera numer na telefonie stacjonarnym
Fot. Pixabay

Osoby, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji, mogą liczyć na ekspresowe wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dziś zgłoszenie, jutro wypłata – tak można w skrócie określić system ekspresowej pomocy wprowadzonej przez sopocki MOPS w związku z pandemią. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie otrzymał z Urzędu Miasta Sopotu dodatkowe środki na zasiłki dla osób, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

– Niecodzienny i przedłużający się stan, w którym wszyscy teraz jesteśmy, mógł spowodować, że nawet radzący sobie do tej pory mieszkańcy miasta nagle znaleźli się pod ścianą – czy to ze względu na konieczność izolacji czy brak możliwości zarobkowania – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – W trosce o te osoby przekazaliśmy z budżetu miasta 400 tys. zł na dodatkową pomoc, dla tych, którzy teraz nie są w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb życiowych.

Aby otrzymać zasiłek, wystarczy zadzwonić do MOPS, pod numer tel. 58 551 17 10.

Wprowadziliśmy specjalną, uproszczoną, ekspresową procedurę, dzięki której pomoc realizowana jest zaraz po otrzymaniu zgłoszenia – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest przez pracownika socjalnego telefonicznie i bazuje na oświadczeniach złożonych przez osoby, które zgłoszą potrzebę wsparcia. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a pomoc udzielana jest według potrzeb i sytuacji danej osoby czy rodziny.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej obowiązuje kryterium dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać zasiłek z pomocy społecznej. O zasiłek celowy mogą ubiegać się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji i nie przekraczają kryterium dochodowego wynoszącego 528 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 701 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku osób, które utraciły dochód w ostatnim czasie, nie jest on wliczany do kryterium dochodowego! Osoby, które przekraczają kryterium dochodowe, mogą natomiast wnioskować o zasiłek celowy specjalny.

– Każda osoba, która znalazła się w trudnej sytuacji, może liczyć na nasze wsparcie – podkreśla dyrektor Czekaj. – Może to być wsparcie finansowe, pomoc w zapewnieniu posiłku, usług opiekuńczych dla osób starszych, niesamodzielnych czy pomoc psychologiczna.

 

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zadzwoń lub napisz do sopockiego MOPS,
tel. 58 551 17 10, e-mail: mops@mopssopot.pl

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...