30 maja rodziny zastępcze obchodzą swoje święto

Kobieta trzyma dziecko za rękę, spacerują razem brzegiem morza o zachodzie słońca
Fot. Pixabay

30 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To wyraz uznania i podziękowania dla osób, które otworzyły swoje serce i swój dom dla dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie już od 17 lat organizuje Święto Rodzicielstwa Zastępczego oraz kampanię „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”.

Każda historia jest inna, różne powody sprawiają, że rodzice nie mogą lub nie potrafią zaopiekować się własnymi dziećmi. Dla takich dzieci szansą na bezpieczne dzieciństwo i prawidłowy rozwój jest rodzina zastępcza. „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą” to akcja sopockiego MOPS zachęcająca osoby, które kochają dzieci, mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, do stworzenia rodziny zastępczej.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie możemy spotkać się z naszymi rodzinami zastępczymi na corocznym festynie. Uroczyste obchody Święto Rodzicielstwa Zastępczego przełożyliśmy na późniejszy czas – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Pamiętamy jednak o naszych rodzinach, jesteśmy z nimi w kontakcie i z okazji ich święta przesyłamy im pełne ciepła życzenia. Dziękuję za Państwa ogromne zaangażowanie i profesjonalną opiekę nad powierzonymi dziećmi. Za to, że tworzycie dla nich bezpieczny i ciepły dom. Wasza cierpliwość i zrozumienie potrzeb dzieci zasługują na najwyższe uznanie. Życzę Państwu wytrwałości, aby pełniona misja była źródłem satysfakcji i dawała poczucie spełnienia. Niech rodzinne i osobiste szczęście wypełnia Wasz dom i każdy Wasz dzień. Najpiękniejszym podziękowaniem niech będzie uśmiech dzieci, które otaczacie swoją opieką – dodaje dyrektor Czekaj.

Najcenniejsze, co możemy dać drugiemu człowiekowi, to bezwarunkowa miłość, nasz czas, zaangażowanie i wsparcie – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Dziękuję, że wykonują Państwo jedną z najpiękniejszych prac świata, pokazując potrzebującym dzieciom jak wygląda prawdziwy dom. To na pewno daje im solidne podstawy, by budować swoje szczęśliwe, dorosłe życie.

Jak zostać rodziną zastępczą?

Aby zostać rodzicem zastępczym, trzeba m. in. posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło utrzymania, odbyć szkolenie, przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym opiekę nad dzieckiem.  

– Ważna jest motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i rozwoju – podkreśla Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej MOPS w Sopocie. – Dzieci, które przychodzą z bagażem trudnych życiowych doświadczeń, otoczone troskliwą opieką i miłością rodziców zastępczych stają się radosne i szczęśliwe. Opieka nad takimi dziećmi wymaga otwartego serca, zaangażowania, zrozumienia i cierpliwości, ale przynosi rodzicom zastępczym satysfakcję i radość – dodaje Szymańska.

Rodzina zastępcza przyjmuje dzieci na określony czas, potrzebny rodzicom naturalnym na rozwiązanie swoich problemów, np. podjęcia terapii uzależnień, znalezienia pracy, polepszenia warunków mieszkaniowych. Daje szansę na bezpieczne dzieciństwo dzieciom, które mają małe możliwości na adopcję, np. z powodu braku uregulowania sytuacji prawnej czy niepełnosprawności.

Rodziny zastępcze objęte są stałym wsparciem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomocą psychologiczną, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach, grupach wsparcia, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Rodziny zastępcze otrzymują ustawowo comiesięczną pomoc pieniężną na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zawodowe dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie.

– Teraz w Sopocie nie ma dzieci oczekujących na rodzinę zastępczą, wszystkie objęte są wsparciem – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor MOPS Sopot. – Jednak podejmujemy działania zmierzające do pozyskania nowych kandydatów na rodziców zastępczych zawodowych. Przygotowanie nowej rodziny zastępczej na przyjęcie dziecka to proces, który wymaga czasu. Dlatego tworzymy bazę rodzin, które będą przeszkolone i przygotowane na przyjęcie dzieci, kiedy będzie taka potrzeba.  

Osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą zachęcamy do kontaktu z Działem Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 555 10 22, dpz@mopssopot.pl.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...