Rodzinny Sopot – jest wykonawca miejskiego żłobka

Wizualizacja budynku nowego żłobka wśród zieleni
Fot. materiały promocyjne

Do przetargu na budowę miejskiego żłobka w Sopocie stanęło 7 firm. Po dokonaniu badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu wybrana została najkorzystniejsza oferta, którą złożyła firma MARBUD sp. z o.o. – sp. komandytowa z Gdyni. Koszt budowy wykonawca oszacował na 6 996 244,56 zł.

Od wielu lat jednym z priorytetowych działań miasta jest wspieranie rodzin, czego efektem jest m.in. zapewnienie każdemu dziecku miejsca w przedszkolu. Teraz przyszła kolej na najmłodszych sopocian. Mieszkańcy kurortu, w ankiecie, sami zdecydowali o lokalizacji nowego żłobka, który mieścić się będzie przy ul. Obodrzyców 18-20.

Prócz prac budowalnych wykonawca będzie zobowiązany do zagospodarowania terenu, czyli budowy dróg dojazdowych, chodników, ogrodzenia, oświetlenia, placu zabaw dla przedszkola i placu zabaw dla żłobka, nowych nasadzań zieleni. Zgodnie z projektem żłobek to budynek wykonany w technologii tradycyjnej, wolnostojący, niepodpiwniczony z dwiema kondygnacjami nadziemnymi, piętro nad jego północno-zachodnią częścią przykryte będzie dachem dwuspadowym, skrzydła będą parterowe i przykryte dachem płaskim.

– W trosce o młode mamy, które chcą lub muszą powrócić na rynek pracy, budujemy kolejny żłobek w mieście. Warto podkreślić, że od wielu lat wszystkie chętne dzieci w wieku 3-6 lat mają zapewnione miejsce w samorządowym przedszkolu. Teraz postanowiliśmy skupić się na najmłodszych sopocianach. W nowej placówce opiekę znajdzie około 60 maluchów – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Rodziny posiadające Sopocką Kartę Rodziny 3+ otrzymują 50 proc. zniżki opłaty za pobyt dziecka w żłobku samorządowym. Miasto od 2012 r. wspomaga rodziców, których pociechy uczęszczają do żłobków niepublicznych, dofinansowując pobyt każdego dziecka kwotą 350 zł miesięcznie, zaś na dziecko, które przebywa w klubie malucha – miasto dokłada miesięcznie 200 zł – dodaje wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Wykonawca w ciągu 365 dni od dnia zawarcia umowy będzie miał czas na wybudowanie żłobka i zagospodarowanie terenu.

Żłobek

W mieście działa jeden publiczny żłobek, Puchatek, przy ul. Armii Krajowej 58. Uczęszcza do niego 84 dzieci. W kurorcie funkcjonują również  4 żłobki niepubliczne (dla 60 dzieci) oraz 1 klub dziecięcy (dla 10 dzieci).

Od 1 sierpnia w publicznym żłobku Puchatek trwają prace remontowe, które obejmują:

  • generalny remont wraz z wymianą instalacji elektrycznej w salach, które znajdują się na drugim piętrze żłobka,
  • instalację systemu monitoringu wewnętrznego obejmującego wszystkie sale żłobkowe,
  • podłączenie budynku żłobka do sieci wi fi.

Szacowany koszt remontu to 120 tys. zł, w tym 58 tys. zł pochodzi z programu Maluch.

Drugi etap to adaptacja dwóch  tarasów na potrzeby dzieci. Realizacja została niestety przeniesiona na jesień z powodu braków terminów u wykonawcy.

Realizacja będzie obejmować:

  • podwyższenie balustrad,
  • położenie bezpiecznej nawierzchni na posadzkę tarasów.

Szacowny koszt to ok. 10 tys. zł, część kosztów będzie sfinansowana przez Radę Rodziców.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...