Najlepsze opiekunki środowiskowe uhonorowane

Dwie statuetki ze szkła i drewna z nazwiskami laureatek nagrody stoją na stole, w tle zielona roślinność
Fot. materiały MOPS Sopot

Już po raz 12. prezydent Sopotu przyznał tytuł Opiekunka Środowiskowa Roku. Wyróżnienie otrzymały osoby, które opiekują się starszymi, niesamodzielnymi mieszkańcami miasta w ich domach. Uroczystość odbyła się online.

Tytuł Opiekunki Środowiskowej Roku 2020 otrzymały: Dorota Dombrowska z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Irena Menderska z fundacji Niesiemy Pomoc. Kapituła przyznała również 4 wyróżnienia.

W Sopocie z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania za pośrednictwem MOPS korzysta ok. 280 osób. Usługi te świadczy 90 osób zatrudnionych w dwóch organizacjach pozarządowych. Opiekun/opiekunka to zawód nie tylko dla pań, choć tak najczęściej jest kojarzony. Usługi opiekuńcze dla mieszkańców Sopotu świadczy również kilku panów.   

– Proszę przyjąć wyrazy uznania za zaangażowanie i oddanie, z jakim wykonują Państwo swoją pracę – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Troska o tych, którzy pomocy potrzebują najbardziej, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu to najpiękniejszy wyraz miłości bliźniego, jaki można okazać drugiemu człowiekowi. Dziękujemy wszystkim, którzy wykonują ten zawód.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (np. przygotowanie lub dostarczenie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami).

– Opiekunka/opiekun środowiskowy to zawód z przyszłością. Trudny, wymagający wielu umiejętności, siły i empatii, ale dający ogromną satysfakcję – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Współpracuje ona/on z pracownikiem socjalnym, czasem również z psychologiem czy pielęgniarką. Dzięki takiemu zespołowi można zapewnić osobie niesamodzielnej opiekę, która umożliwi jej pozostanie we własnym domu.

Opiekun/Opiekunka Środowiskowa Roku to jedno z nielicznych w Polsce wyróżnienie przyznawane od 2009 r. opiekunom środowiskowym, w dowód uznania za ich pracę na rzecz osób starszych i niesamodzielnych. Przez to wyróżnienie organizatorzy chcą podnosić prestiż zawodu opiekunki/opiekuna oraz zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym trudnym, ale pięknym zawodzie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...