Zmiany w świadczeniach rodzinnych i opiekuńczych

Kobieta i chłopczyk puszczają mydlane bańki
Fot. Pixabay

W tym roku czekają nas zmiany w świadczeniach rodzinnych i opiekuńczych. Przedstawiamy te najważniejsze.

500+ na okres świadczeniowy 2021/2022 r.

Od 2021 r. obowiązuje roczny okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Osoby, które obecnie mają przyznane świadczenie wychowawcze, będą je otrzymywać do 31 maja 2021 r., chyba że zmieniła się ich sytuacja rodzinna. O każdej zmianie należy poinformować urząd, który przyznał świadczenie. Rodzice, którym urodziło się dziecko, mogą dołączyć do programu Rodzina 500+ w każdym momencie.

Wnioski na nowy okres będzie można składać od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej. Od 1 kwietnia będzie można składać tradycyjne wnioski w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zmiany w świadczeniach dla rodzin w związku z brexitem

Od 1 stycznia 2021 r. osoby, które korzystają ze świadczeń rodzinnych lub wychowawczych i mieszkają lub pracują w Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej, będą musiały złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiednie oświadczenie. Jest to związane tzw. brexitem, czyli wystąpieniem tych państw z Unii Europejskiej i zmianą przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W celu ustalenia urzędu właściwego do realizacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych, należy złożyć w MOPS oświadczenie potwierdzające nieprzerwaną ciągłość zamieszkiwania i podlegania ustawodawstwu brytyjskiemu i polskiemu.

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Od nowego roku wzrosła wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Kwota uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę i podlega corocznej waloryzacji. Osoby, które rezygnują lub nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na konieczność opieki nad osobą niepełnosprawną, otrzymają o 141 zł więcej, czyli 1971 zł. Opiekunowie, którzy otrzymują obecnie świadczenie, nie muszą składać nowych wniosków. Wyższa kwota zostanie im przyznana automatycznie.

Szczegółowe informacje na temat świadczeń dla rodzin, mieszkańcy Sopotu mogą uzyskać w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS Sopot, tel. 58 551 61 63.

Z uwagi na pandemię zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. To bezpieczny, wygodny i szybki sposób. W przypadku konieczności osobistego kontaktu prosimy o telefoniczne uzgodnienie terminu wizyty.  

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...