Projekt TABASCO – stop cyberprzemocy wśród młodzieży

Skulony młody człowiek siedzi na ziemi pod kamienną ścianą, jego postać widoczna jest na ekranie telefonu komórkowego
Fot. Pixabay

Hejt, agresja elektroniczna, cyberprzemoc… Atak wymierzony w drugą osobę w sieci może zacząć się od kliknięcia „lubię to” pod prześmiewczym zdjęciem lub memem, od złośliwego komentarza pod czyimś postem czy relacji w mediach społecznościowych. Zjawisko staje się coraz powszechniejsze. Młodzi ludzie (i nie tylko) często nie mają świadomości, że część ich działań może być przejawem właśnie takiej agresji.

Zespół ds. projektów w sopockim Centrum Kształcenia Ustawicznego zajmie się narastającym problemem cyberprzemocy. W marcu rozpoczyna się międzynarodowy projekt TABASCO – stop cyberprzemocy wśród młodzieży (A Targeted Anti-Bully Approach in Schools by Campaigning and Organising). Do udziału w projekcie zostaną zaproszone sopockie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

– Rok 2020 był bardzo trudny z powodu światowej pandemii koronawirusa. W tym okresie jeszcze więcej czasu spędzaliśmy w sieci, tam przeniosło się życie zawodowe, szkolne, rozrywka, kontakty międzyludzkie – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Wzrosło też zagrożenie, jakie niesie za sobą tak intensywne przebywanie w wirtualnym świecie. Na przykład komentowanie – nie zawsze miłe – treści umieszczanych przez innych użytkowników. Pamiętajmy, że coś, co nam wydaje się niewinnym żartem, może kogoś bardzo zranić. To bardzo niebezpieczne w odniesieniu do młodych ludzi, bo może podkopywać poczucie własnej wartości, nasilać ich problemy emocjonalne. Jak być bezpiecznym w sieci? Jak młodzi ludzie, znajomi, nauczyciele, rodzice, dziadkowie mamy reagować na cyberprzemoc? Projekt TABASCO ma właśnie na celu promowanie uczciwego zachowania użytkowników mediów społecznościowych w sieci – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Partnerzy projektu TABASCO z Bułgarii, Niderlandów, Polski oraz Włoch przez 2 lata będą rozwijać i oferować narzędzia pozwalające uniknąć sytuacji, w których zagrożone jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucie młodych ludzi.

Zaangażowani w projekt mają być uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice oraz decydenci. Wszystkie instrumenty stworzone w ramach projektu będą odpowiadać na zgłoszone potrzeby młodych ludzi. Partnerzy projektu zamierzają szkolić między innymi nauczycieli na temat tego, jak uczyć uczniów bezpiecznej interakcji w mediach społecznościowych, a także uczniów na temat  skutecznej obrony przed zagrożeniami i ryzykiem online.

TABASCO ma wskazać nauczycielom i dyrektorom, jak wykrywać nadużycia w sieci oraz jak wspierać młode ofiary. Rodzice otrzymają wiedzę, jak wykrywać i pomagać dzieciom w unikaniu cyberprzemocy oraz jakiego udzielać wsparcia, gdy padną ich ofiarą. Projekt ma także zwrócić uwagę innym zainteresowanym na konkretne środki i narzędzia opracowane w ramach projektu TABASCO, które są skuteczne w walce z cyberprzemocą.

Powstanie platforma internetowa, na której będą dostępne wyniki projektu oraz forum internetowe do dyskusji na temat cyberprzemocy dla różnych zainteresowanych tematyką grup. TABASCO chce zachęcić młodych ludzi do zainicjowania i prowadzenia ruchu przeciw przemocy, który przyniesie korzyści całej społeczności.

Kampanie Przeciwko Cyberprzemocy zorganizowanie w każdym z krajów partnerskim będą najważniejszym rezultatem tego projektu, ponieważ ma w nie być zaangażowana młodzież.

 

Nazwa projektu: TABASCO – stop cyberprzemocy wśród młodzieży

Oryginalna nazwa projektu: A Targeted Anti-Bully Approach in Schools by Campaigning and Organising (TABASCO)

Okres realizacji projektu: od 1 marca 2021 do 28 lutego 2023 (24 miesiące)

Program: Erasmus+

Akcja 2: Partnerstwa strategiczne – projekty wielostronne realizowane przy udziale polskich instytucji

Typ projektu: Współpraca szkół – Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji szkolnej

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...