Spotkania online z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej

Białe postaci ludzi, dorosłych i dzieci, trzymających się za ręce, na tle kolorowych budynków w mieście
Fot. Pixabay

16 marca obchodzimy Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Z tej okazji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie zaprasza mieszkańców Sopotu na indywidualne spotkania online ze specjalistami z sopockiego Ośrodka: pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny, psychologiem, prawnikiem. Wideokonsultacje odbywać się będą w dniach 15-19 marca, w godz. 8.00-15.00.  

– W tym roku, ze względu na pandemię, zmieniamy formułę obchodów tego święta – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Nie możemy spotkać się osobiście podczas tradycyjnego happeningu na ulicach Sopotu, ale zapraszamy mieszkańców na indywidualne konsultacje online. Podczas tych spotkań będzie możliwość rozmowy z naszymi specjalistami na nurtujące Państwa tematy.  

  • Jeśli zastanawiasz się jak pomóc starszemu sąsiadowi?
  • Nie wiesz co zrobić, gdy na klatce schodowej „zadomowiła” się osoba bezdomna?
  • Jak reagować, kiedy za ścianą słychać krzyki i płacz dziecka?

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pomóc sobie, swoim bliskim czy sąsiadom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, prześlij swoje zgłoszenie na adres: mops@mopssopot.pl i umów się na konsultację. W temacie maila wpisz „Spotkanie online”, w treści wiadomości podaj temat rozmowy lub zadaj pytanie, napisz proponowany dzień i godzinę spotkania. Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz informację zwrotną z zaproszeniem na spotkanie oraz linkiem.  

– Chcemy przełamywać stereotypy i zachęcić mieszkańców do bliższego poznania naszej pracy – mówi Marlena Jasnoch, zastępczyni dyrektora MOPS Sopot. – Pomoc społeczna to nie tylko zasiłki, to przede wszystkim praca socjalna – realne wsparcie, dzięki któremu osoby znajdujące się w trudnej sytuacji otrzymują pomoc. Pracownik socjalny to pomagacz, który udziela informacji, wskazówek, inspiruje i aktywizuje do samodzielnego rozwiązywania problemów. 

Profesjonalne pomaganie

Sopocki MOPS pomaga dzieciom i rodzinom, osobom starszym, z niepełnosprawnościami, bezdomnym, chorym oraz innym, którzy przeżywają różne sytuacje kryzysowe. Wszystkim tym, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Formy i metody wsparcia dostosowywane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji konkretnej osoby lub rodziny.

Oprócz wsparcia finansowego, podstawowym i najważniejszym narzędziem jest praca socjalna. Jej zadaniem jest odkrywanie potencjału, możliwości i umiejętności każdego człowieka, które pozwolą mu przezwyciężyć trudności i dostosować się do zmieniających się warunków życia.

– Praca socjalna to wsparcie, dzięki któremu każdy potrzebujący nie tylko otrzyma doraźną pomoc, w zależności od problemu, ale zostanie pokierowany w najlepszy i profesjonalny sposób, aby zmienić swoją sytuację – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Sopocki MOPS prowadzi działalność aktywizującą, opiekuńczą, można tam skorzystać z poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, grup wsparcia, grup psychoedukacyjnych czy też terapii indywidualnej i grupowej. To bardzo szeroki wachlarz zadań, za którymi stoją świetni specjaliści. Z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej chciałabym im serdecznie podziękować za ich codzienne zaangażowanie w pracę, za empatię i mądre pomaganie potrzebującym – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Działalność pracowników socjalnych ukierunkowana jest również na pobudzanie społecznej aktywności rodzin, grup czy całych społeczności lokalnych. W takim działaniu wykorzystują zasoby środowiska lokalnego – instytucji, fundacji, stowarzyszeń, integrując i zachęcając do wspólnego działania. Przykładem takiego wykorzystania zasobów lokalnych były m.in. organizowane przez MOPS w Sopocie Forum dla Rodziny czy Integracyjny Festyn Rodzinny, który skupił całe środowisko i pokazał, że działanie na rzecz rodzin to dobry przykład aktywizacji lokalnej społeczności.

Obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej

– Pomagamy, ale również uwrażliwiamy. Od 7 lat prowadzimy w sopockich szkołach zajęcia edukacyjne, których celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka, na potrzeby osób bezdomnych, chorych, starych, niepełnosprawnych, znajdujących się w sytuacji kryzysowej. To lekcje wrażliwości i dobrego, właściwego pomagania – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Pracownicy sopockiego MOPS uczestniczą również w zajęciach ze studentami. Przedstawiają działalność Ośrodka oraz dzielą się własnymi doświadczeniami i pokazują, jak w rzeczywistości wygląda praca socjalna. Studenci chętnie odbywają praktyki w sopockim Ośrodku, by z bliska przyjrzeć się pracy na rzecz osób potrzebujących wsparcia.

Z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej spotkanie na temat roli pracownika socjalnego i znaczenia pracy socjalnej odbędzie się również dla kadry pedagogicznej. Pracownicy sopockiego MOPS nawiązali współpracę z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i poprowadzą prelekcje online na temat wsparcia rodziny, wsparcia dla seniora oraz procedury Niebieskiej Karty.

Mieszkańców Sopotu zachęcamy do kontraktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, do poznania jego pracy i indywidualnych konsultacji w dniach 15-19 marca, w godz. 8.00-15.00. Zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia chęci spotkania na adres: mops@mopssopot.pl.

 

W sytuacjach kryzysowych, wymagających natychmiastowej reakcji, pracownicy MOPS są dostępni przez całą dobę. Wszelkie sygnały o osobach potrzebujących wsparcia można zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, tel. 58 551 17 10, 7 dni w tygodniu lub na adres e-mail: mops@mopssopot.pl.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...