Opłatek Maltański wsparł podopiecznych MOPS

Torba z napisem Zakon Maltański, biała z czerwonym herbem
Fot. Joanna Woyciechowska

Tegoroczna edycja Opłatka Maltańskiego, w formie kolacji wigilijnej dla potrzebujących, odbyła się 13 grudnia w budynku Olivia Star w Gdańsku Oliwie. W Trójmieście Opłatek Maltański zorganizowano po raz pierwszy, wzięło w nim udział 150 osób, m.in. podopiecznych sopockiego MOPS.

W Opłatku Maltańskim w Oliwie wzięły udział osoby potrzebujące wsparcia, głównie matki z dziećmi i osoby samotne znajdujące się w trudnej sytuacji z Gdańska i Sopotu. Osoby uczestniczące w wigilijnej kolacji zostały wskazane przez MOPR Gdańsk i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, a także ks. Mirosława Parackiego, proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Gdańsku Oliwie. Patronatem Honorowym wydarzenie obięli ks. Tadeusz Wojda, Arcybiskup Metropolita Gdański oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Opieka duszpasterska – ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz Środowisk Twórczych i ks. Mirosław Paracki, proboszcz parafii Stanisława Kostki w Gdańsku Oliwie. Kolacja wigilijna została zorganizowana na najwyższym, 34. piętrze biurowca Olivia Star. Posiłek wigilijny oraz paczki dla wszystkich zaproszonych gości przygotowano dzięki uprzejmości wielu sponsorów min. Olivia Business Centre, partnerów takich jak Energa z grupy Orlen, PKO Ubezpieczenia, a także pracy wielu wolontariuszy. 

Tegoroczna jubileuszowa edycja Opłatka Maltańskiego to nie tylko przygotowane kolacje wigilijne dla potrzebujących, ale także organizacja maltańskich punktów pomocy, a także wizyty w domach. Osoby w potrzebie wspierane w ten sposób przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich otrzymują również paczki, a w nich przede wszystkim produkty spożywcze, artykuły higieniczne i kosmetyczne. Pomocą obejmowani są seniorzy, osoby chore, niepełnosprawne, samotne, a także rodziny w szczególności z dziećmi, które potrzebują wsparcia.

W tym roku Opłatek Maltański odbywa się w grudniu w 31 miastach i miejscowościach. Cel jest niezmiennie ten sam: wsparcie ludzi w potrzebie. Ostatni rok pokazał jak ważny jest wysiłek setek wolontariuszy i darczyńców w Polsce, tylko po to, by choćby przez chwilę pomóc i ulżyć drugiemu człowiekowi. W ubiegłym roku wolontariusze maltańscy z pracownikami MOPS odwiedzili w domach oraz przekazali wsparcie materialne w formie paczek z produktami spożywczymi, odzieżą, kosmetykami, ciepłym posiłkiem, opłatkiem i życzeniami 2 500 osobom z 28 miejscowości, w tym polskim weteranom wojennym w Londynie oraz polskim przesiedleńcom w Energodarze na Ukrainie.

Zakon Maltański jest obecny i działa na świecie od ponad 900 lat. W Polsce, jako Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, od ponad 100 lat. W tym roku 2021 projekt Opłatka Maltańskiego świętuje 20-lecie działalności. Został zainicjowany przez członka Zakonu z Krakowa Jerzego Donimirskiego pod patronatem Kardynała Franciszka Macharskiego. 

Ogólnopolski patronat honorowy nad projektem sprawuje Ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce JE Niels Lorijn, oraz JE Jerzy Baehr Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Więcej informacji na stronie Opłatek Maltański

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...