Śniadanie wielkanocne dla naszych nowych mieszkańców

Fot. Pixabay

Sopot zaprasza nowych mieszkańców obchodzących święta wielkanocne zgodnie z kalendarzem juliańskim na tradycyjne Wielkanocne Śniadanie, które odbędzie się w niedzielę, 24 kwietnia 2022 r. To najważniejsze święto religijne będzie okazją do spotkania się przy wspólnym stole i skosztowania specjałów przygotowanych właśnie z tej okazji. 

– To nasz obowiązek ugościć naszych przyjaciół z Ukrainy i Białorusi, dla których Sopot jest dziś domem – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Tydzień wcześniej my zasiedliśmy ze swoimi rodzinami przy stole wielkanocnym. Nie wyobrażam sobie, aby ludzie, którzy tak wiele doświadczyli w ostatnich tygodniach, takiej możliwości nie mieli.

Śniadanie odbędzie się w auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Armii Krajowej 119/121, którą uczelnia udostępniała miastu bezpłatnie. 

– Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę z Sopotem i pomoc cudzoziemcom. Społeczność Uniwersytetu Gdańskiego pomaga w wielu obszarach, a ugoszczenie ich w niedzielę jest jedną z form wsparcia dla nich – mówi prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Chętnych, którzy chcą zasiąść przy wspólnym stole jest bardzo dużo i dlatego śniadanie odbędzie się w dwóch turach – o godz. 9.30 i 12.00. Wszystkie osoby, które wyrażają chęć przyjścia, mogą zgłosić się do Centrum Wsparcia Ukrainy i tam potwierdzić swoje przybycie. 

– Zależy nam bardzo, aby śniadanie było uroczyste i w dobrej atmosferze, dlatego też chcemy mieć rozeznanie, ilu gości się spodziewać – dodaje prezydent Sopotu. – Ma być smacznie i godnie. 

Podczas śniadania do dyspozycji gości będą także psychologowie oraz animatorzy, którzy chętnie zajmą się najmłodszymi. Zanim jednak wielkanocne specjały znajdą się na stołach, zaprosiliśmy też cudzoziemców do współpracy w przygotowaniu Wielkanocnego Śniadania. Ich pisanki, paschy i inne wielkanocne potrawy pojawią się na stole.

Wszystkich wścieli sklepów, którzy chcieliby przekazać świąteczne słodycze, z których powstaną słodkie upominki dla najmłodszych, bardzo prosimy o przekazywanie ich do Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie do 20 kwietnia, do godz. 20.00.

Już dziś ogromne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie śniadania wielkanocnego kierujemy do: wszystkich wolontariuszy, sopockich restauratorów, Uniwersytetu Gdańskiego, Caritas Gdańsk, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Centrum Integracji Społecznej w Sopocie / Sopockiego Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, Centrum Wsparcia Ukrainy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, Piekarni Cukierni Andrzej Szydłowski i wszystkich osób o otwartych sercach. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...