I Ty możesz zostać asystentem osoby niepełnosprawnej

Mężczyzna pcha wózek inwalidzki, obok idzie mała dziewczynka. Idą drogą wśród zieleni
Fot. Pixabay

Jesteś osobą empatyczną, sumienną, otwartą? Lubisz pracować z ludźmi? Masz doświadczenie w pracy z osobą z niepełnosprawnością? Zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie i zostań asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej.

– Zachęcamy do współpracy nie tylko osoby wykształcone w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej, ale również tych, którzy posiadają doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z  niepełnosprawnościami – mówi Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora  sopockiego MOPS. – Nie musi być to praca na etat. Towarzyszenie osobie z niepełnosprawnością i wspieranie jej w codziennych czynnościach może być dodatkowym zajęciem np. dla studentów.  

Usługa asystencka może być realizowana przez 7 dni w tygodniu w zależności od indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Czasem jest to godzina lub dwie kilka razy w tygodniu, w niektórych przypadkach kilka godzin dziennie. Asystent podpisuje umowę zlecenie z sopockim MOPS i otrzymuje wynagrodzenie za liczbę zrealizowanych godzin pracy. 

Do zadań asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej należeć będzie m.in: pomoc w wyjściu, powrocie i w dojazdach, np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne, w dotarciu do szkoły, pracy czy lekarza, wsparcie w zakupach i załatwieniu spraw urzędowych, a także towarzyszenie podczas wydarzeń kulturalnych (wyjścia do muzeum, teatru, do kina, na koncert czy wystawę), sportowych czy społecznych.

 Zachęcamy do kontaktu z sopockim MOPS zarówno osoby zainteresowane pracą asystenta, jak również osoby z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej – podkreśla Marlena Jasnoch. – W naszym Ośrodku można już korzystać ze wsparcia asystenta. Chcemy jednak rozwijać tę formę wsparcia, aby kolejne osoby mogły otrzymać pomoc w rozwijaniu umiejętności samodzielnego dbania o siebie i swoje otoczenie.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Adresowany jest do osób z niepełnosprawnościami, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot, tel. 58 551 17 10 wew. 232.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...